Dr. Lütfi Çamlı'dan İzmir İçin Flaş Koronavirüs Açıklamaları!

İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Mustafa Lütfi Çamlı, İzmir'deki yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakalarını ve sağlık çalışanlarının sorunlarını değerlendirdi.

SAĞLIK 27.03.2020, 20:55 27.03.2020, 23:48 Özgür Çakar / ozgurcakar@izmirgundem.com
Dr. Lütfi Çamlı'dan İzmir İçin Flaş Koronavirüs Açıklamaları!

İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Mustafa Lütfi Çamlı, İZMİR GÜNDEM'in sorularını yanıtladı. Çamlı'nınKoronavirüs'ün etkileri ve İzmir'deki durum hakkındaki sorulara verdiği yanıtlar şöyle...

İzmir'deki vaka sayısı konusunda size ulaşan bir bilgi var mı?

"SAĞLIKLI VERİLERE İHTİYAÇ VAR"
Bunlar için sağlıklı verilere ihtiyaç var. Bize ulaşan tek tük bilgi akışlarımız var ama kesin bilgiyi sağlık yöneticilerinden alabilirsiniz, bütün veriler onlarda. Dolayısyla benim size söyleyeceğim sayıların bir anlamı yok. Fakat burada şöyle bir sıkıntı yaşanıyor, Koronavirüs şüphesiyle yatıranlardan, klinik bulgusu Koronavirüs'ü düşündürenler var, yapılan testi pozitif çıkanlar var. Koronavirüs testi pozitif çıkmamasına rağmen BT testi sonuçları koronavirüs olguları ile uyumlu olanlar var. Dolayısıyla çok değişik hasta grupları var. Yani şüphe, kuvvetli şüphe, test pozitif, test negatif ama BT pozitif olan olgular var. Bunların her birinin ayrı bir dökümü var. Bunların hangilerini Koronavirüs'lü veya değil diye ayırt edebiliriz? Kimlere test yapmalı, Kimleri karantinada tutmalı? Bunların hepsi Sağlık Müdürlüklerinde var ama ne yazık ki bunlar bizimle paylaşılmıyor. Bakanlık da paylaşmıyor. Dolayısyla bunların kaç tanesi İzmir'de nerede yatıyor? Kaç vatandaş var? Kaç sağlık çalışanı etkilendi? Bu konuda hiçbir net bilgi yok.


İzmir'de Koronavirüs'ten etkilenen sağlık çalışanları var mı? Sayısı nedir?

"KORONAVİRÜS'E YAKALANAN DOKTORLAR VAR"

Devlet hastanelerinde, üniversitelerde yatanlar var. Bazıları sosyal medyada görüntülerini paylaştılar. İsim vermeyi uygun bulmuyorum çünkü hasta mahremiyeti var ama şunları biliyoruz, Koronavirüs'te sağlık çalışanları bütün dünyada yüksek risk altında. Çin'de bu hastalık çıktığında olguların yüzde 29'u sağlık çalışanlarında görüldü. Türkiye'de bu oran değişebilir ama bu bir gerçek. Çünkü sağlık çalışanları Koronavirüs olgusuyla direk temasta olan kişiler. İnsanlar sokağa çıkmazken, hastanelere şikayetlerle gelenler oluyor ve bunların bir kısmı Koronavirüs'lü çıkıyor. Doğal olarak bunlarla temas halinde olanlar da sağlık çalışanları oluyor. Bu bizim işimizin ne kadar tehlikeli olduğunun bir kanıtı. Burada hasta bakmak, tedavi etmek bu kutsal mesleğin görevi. Ancak ekipman tam değil, olması gereken malzemeyi tam vermek lazım. Bu riskli ortamda hekimlerin yetersiz, eksik ekipmanla hastalarının önüne çıkması kabul edilir bir durum olmayacak.

İzmirli sağlık çalışanlarının ekipman eksikleri var mı?

EKİPMAN EKSİKLİĞİ VAR VE BU EKİPMANLARA DAHA ÇOK İHTİYAÇ OLACAK

Bu konuda hekimlerin talepleri ve malzeme yetersizliği günlerdir medyada dile getiriliyor. Şu an İzmir'de birçok hastanede böyle talepler duyuyoruz. Tahmin ediyorum ki bunları Sağlık Müdürlükleri değerlendiriyordur. Burada önemli olan bir nokta var; vaka sayısının önümüzdeki günlerde artacağı söyleniyor, bu bir gerçek. Bunu öngörmek normal bir durum. Akla gelen soru ise acaba sayı artınca ekipman sayısı yeterli olacak mı? Çünkü giderek katlanan bir tablodan söz ediyoruz ve bunun önümüzdeki haftalarda biteceğine dair net bir bilginin olmaması, vaka sayılarının çok artacağı ve bu ekipmanlara daha çok ihtiyaç duyulacağını gösteriyor. O yüzden şu an birçok yerden eksik ekipman bilgisi geliyor. Durum bu şekilde. İnanıyorum ki bu ihtiyaçlar karşılanacaktır.


Sağlık çalışanlarının barınma ihtiyaçları konusunda bir çalışma yapılıyor mu?

DOKTORLARIN BARINMA İHTİYACI VAR

Valilik Genelgesi ile bu konudaki her türlü organizasyon işlerinin Valilik ve Kaymakamlık bünyesinde yapılacağı bildirildi. Doktorların barınması konusunda bazı ilçe belediye başkanları yardımcı olabileceklerini ifade etmişlerdi. Yaptığımız görüşmelerde bir takım yerleri verebilecekleri konuşuldu ancak sağlık ile ilgili her türlü organizasyonlar Valilik ve Kaymakamlıklar tarafından gerçekleşecek.

Evdekal çağrısı ile birlikte sokağa çıkmama konusu tartışılıyor, siz ne düşünüyorsunuz?

İZOLASYONU ETKİLİ YAPARSAK O DENLİ KORUNURUZ
Bu, değişik yönleriyle ele alınan bir konu, bilim insanlarının da konuştuğu bir konu ve artısı eksisi tartışılıyor. İzolasyonu ne kadar etkili yapabilirsek salgınla mücadelede de o kadar başarılı oluruz. Tabiki konuşulan konulardan birisi evde kalmak, sokağa çıkmamak ancak bu konuda yetkililer ve bilim insanları karar verecektir.

İzmirlilere bir mesajınız var mı?

SADECE KENDİMİZE DEĞİL TOPLUMA KARŞI DA SORUMLUYUZ

Birlikte mücadele ile atlatacağımız bir süreçten geçiyoruz. Sadece kendimize değil, toplumdaki diğer vatandaşlara karşı da sorumluluklarımız var. Dolayısıyla sadece bizi ilgilendirmiyor. Birlikte yaşadığımız diğer insanlara karşı da sorumlu olduğumuz için ne öneriliyorsa onu yapmamız gerekiyor. Sosyal mesafe, hijyen kurallarına mutlaka uymalıyız. Sadece tedbir almak yetmiyor, bunu sıkı sıkı uygulamamız gerekiyor.

Yorumlar (0)
14°
açık
banner202