20'lik dişlere dikkat! Büyük tehlike konusunda uzmanlar uyardılar!

Diş hekimleri son zamanlarda pek çok kişiyi etkileyen 20 yaş dişleri konusunda bilinmeyen tehlikelere karşı uyardılar.

SAĞLIK 03.09.2019, 14:30 03.09.2019, 14:55 Elif İşçi /elifisci@izmirgundem.com
20'lik dişlere dikkat! Büyük tehlike konusunda uzmanlar uyardılar!

20 yaş dişleri pek çok kişinin yetişkinlik dönemlerinde yaşadığı problemlerin başında geliyor. 20 yaş dişleri genel olarak üçüncü azı dişi olup 16 ile 21 yaş arasında çıkmaya devam ediyor. Genetik faktörlere dayalı olarak çıkan 20 yaş dişleri her zaman belirlenen yaş aralıklarında çıkmıyor. Bazen 20'li yaşların sonunda da çıkabilir. Tamamen ağız içerisinde çiğnemeye yardımcı olan bu dişlerin başka bir faydası bulunmuyor. 

20 yaş dişi hayatı kabusa çeviriyor

Bazı kişilerde çene yapısının dar olmasından dolayı 20 yaş dişlerinin çıkması uzun sürebilir. Ayrıca ağrılı bir süreç olabilir. 20 yaş dişleri bazen gömük, ya da kısmen gömük olabilir. Herhangi bir ağrı ya da dişlerde bozulmaya sebep olmuyorsa çekilmeye gerek kalmayabiliyor. Ancak bazı dişler çürümeye ve ağrılı sürece neden olabilir. 

Ağrılı sürece sahip olanlar ise antibiyotik tedavisinin ardından doktor tarafından yapılan bir çekim işlemi sonrasında alınıyor. Çekilmeyen ve ağrı yapan dişlerin bu süreci sürekli olarak tekrarlayacağı ifade ediliyor. Cerrahi müdahalelerin yapılması bir süre sonra kişinin hayatının normal düzene dönmesine neden oluyor. Cerrahi müdahaleler sonrasında hastaların en az iki saat boyunca bir şeyler yemeleri ve içmeleri yasaktır. Dikişli bir işlem uygulanması halinde müdahale yapılan bölgede bir ağrı ya da hassasiyet hissedilmesi de normal olarak görülüyor. Ağrıların hafifletilmesi için hekimlerin kontrolünde gerekli ilaç muayeneleri uygulanmaktadır. 

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu