CHP’li Beko: İtfaiyeciler sadece afet döneminde hatırlanmasın!

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, itfaiye teşkilatıyla ilgili sorularının yanıtsız bırakılmasına tepki gösterdi.

POLİTİKA 22.11.2020, 13:45 ecem ata
CHP’li Beko: İtfaiyeciler sadece afet döneminde hatırlanmasın!

Beko, itfaiyeciliği meslek olarak görmeyen iktidar bakanlarının topu bir birine atarak sorumluluktan kaçtıklarını söyledi. İtfaiye teşkilatının görev tanımını yaparak meslek sınıfına alınması, kaza ve sağlık risklerini, meslek hastalıkları, itfaiyecilerin özlük haklarının iyileştirilmesini içeren soru önergesine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen yanıta tepki gösteren Beko, “Sorularıma yanıt beklerken, sorumlulukları Sağlık ve Çalışma Bakanlıklarına atarak, tarafıma itfaiyecilik mevzuatını yanıt olarak yollayan zihniyeti kınıyorum” dedi.

AFET DÖNEMLERİNDE HATIRLANIYORUZ

CHP’li Beko, yakın zamanda İzmir'de meydana gelen depremde enkaz altındakileri kurtarmak için olay yerinde birçok itfaiye ekibinin canla başla çalıştıklarını, enkaz altından çıkardıkları her can için itfaiyecilerin alkışlandıklarını hatırlatarak, “Ancak itfaiyeciler meslek statüsünde olmadıkları için birçok haktan da mahrum bırakılıyorlar. İtfaiyeciler, ‘Bizi sadece afet dönemlerinde hatırlamayın’ derken yetkililere çağrıda bulunuyor. Biz de sorunları dile getirmeye çalışıyoruz. Maalesef hükümetin bakanları ve bakanlıklar birbirlerine topu atarak sorumluluktan kaçıyorlar” sözleriyle önergesine verilen cevaba tepki gösterdi.

İTFAİYECİLER KÖTÜ ŞARTLARDA ÇALIŞMAYA MAHKÛM EDİLİYOR

İtfaiyeciliğin dünya standartlarındaki şartlarını hatırlatan Beko, Türkiye’de de itfaiyeciliğin bu standartları yakaladığını ancak yasada meslek statüsünde olmadığı için itfaiyecilerin kötü şartlarda çalışmaya mahkûm edildiklerini vurguladı. İtfaiyecilik neden meslek statüsünde değil? sorusunu kendisi gibi bir çok milletvekilinin de sorduğunu belirten Beko, bir itfaiye görevlisinin kendisine söylediği bilgileri aktararak, “İtfaiye teşkilatından bir arkadaşımız, ‘Sayın milletvekilim, İtfaiye teşkilatlarımız meslek olarak tanımlanmıyor. Bu sorunu defalarca dernekler, sendikalar aracılığıyla yetkili birimlere ilettik. Şu ana kadar olumlu bir dönüş olmadı. Bizler şu an belediye personeli olarak görünüyoruz. Donanım, ekipman konusunda hiç bir sorunumuz yok. Belediyelerimiz bu konuda yeterli bilince sahip. Bazı bölgelerde çalışmalarımız, standartlarımızı daha ileri seviyeye çıkardık. Bunlar yeterli değil elbette. Daha iyi olması açısından çabalarımız sürecek. Ama meslek olarak tanımlanmadığımız müddetçe önümüzdeki engeller devam edecek” diyerek sorunun itfaiyeciliğin meslek olarak tanımlanmamasından kaynaklı olduğunu söyledi. Bir kez daha sorduk ama cevap olarak bize utanmadan devlet memurları 657 mevzuatını yollamışlar” ifadelerini kullandı.

KÖKLÜ BİR İTFAİYE YÖNETMELİĞİ DEĞİŞİKLİĞİ ZORUNLU

Bu sorunu iktidarın çözebileceğini ancak şimdiye kadar hiçbir şey yapmadıklarını söyleyen Beko, AFADÖM'ün bu konuda hazırladığı rapora dikkat çekti. İtfaiye teşkilatlarının tek çatı altında toplanmasını, tek statü altında çalışmalarını, tüm itfai olayları kapsamayarak emeklilikte 1. Dereceye kadar düşmeleri, ek ücret, ek göstergelerinin 3600’e çıkartılmasını, itfaiyecilik mezunlarının atanmasını, Norm kadroda düzenleme yapılması gibi taleplerinin dile getiren Beko, Belediye Kanunu'nda yapılacak köklü bir değişimin şart olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Mevcut belediye itfaiye yönetmeliği itfaiyecilerin çoğu sorununa kaynak teşkil etmektedir. İtfaiyecilerin sorunlarını asgari düzeye indirecek şekilde köklü bir itfaiye yönetmeliği değişikliği artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Eğitim verebilirlik ve eğitim sonucu verilen sertifika standartları kanuna dayandırılmalıdır.”

Yorumlar (0)
banner202