Yönetmen Zeki Demirkubuz’a Protesto

Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında söyleşi yapması planlanan Zeki Demirkubuz’un bulunduğu salona yoğunluktan alınmayan vatandaşlar, durumu alkışlarla protesto etti.

Yönetmen Zeki Demirkubuz’a Protesto

Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında ünlü sanatçılar festivale gelen sanatseverlerle söyleşi gerçekleştirdiler. Söyleşi gerçekleştirenlerden biri de ünlü yönetmen Zeki Demirkubuz’du. Ünlü yönetmenin söyleşisi öncesi yoğun ilgiden dolayı salon doldu. Bunun üzerine bir grup sanatsever, içeri alınmadı. İçeri giremeyenler, alkışlarla durumu protesto etti. Protestonun ardından dışarıda kalanlar, salona alındı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce bu yıl 56'ncısı düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, 'ulusal kategori'nin jüri başkanı olan yönetmen Zeki Demirkubuz, sinemaseverlerle söyleşide bir araya geldi. Söyleşi öncesi Demirkubuz'u dinlemek isteyenler, AKM Perge Salonu'nda uzun kuyruklar oluşturdu. Gazetecilerin de katılım gösterdiği söyleşide Demirkubuz, son dakikada basın mensuplarının salona alınmamasını istedi. Festivalin sanat yönetmeni Başak Emre bu talep üzerine, öncesinde içeri giren gazetecileri dışarı çıkardı. Saat 12.00'de başlayan söyleşi öncesi kapılar kapatılınca bir grup sinemasever de dışarıda kaldı. Uzun süre içeri alınmayı bekleyen izleyiciler, alkışlarla durumu protesto etti.

Alkışların salondan duyulması ve tepkilerin artmasının ardından festival yetkilileri, kapıları açarak, dışarıda kalanları içeri aldı. İçeri alınmadan önce açıklama yapan, dışarıda kalan seyircilerden avukat Ayhan Atasever, dünya çapında tanınan yönetmeni dinlemeye geldiklerini söyledi. Atasever "Ücretsiz gösteriye davet vardı. Bunun için bile içeride protokole yer ayrılıyor, belki boş yerler var ama alınmıyoruz. Sinema gösterisi değil, biletle de satılan bir durum değil. Bu insanlar her zaman fırsatını bulamadığı etkinliği izlemek istiyor. Antalya seyircisi, Türk sinemasına sahip çıkarak, tatil gününde işlerini bırakıp, izlemeye geldi; ama şimdi buraya alınmak istemiyor. Sinema üzerine bilgi sahibi olmak isteyen insanların önü, basit bürokratik yasaklarla kesiliyor" dedi.

Yorumlar (0)
23°
parçalı az bulutlu