Urla yepyeni bir tarım ürünü için hazırlanıyor

Bu sene dördüncüsünün düzenlendiği Nohutalan Kavun Festivali'ne katılan birlerce İzmirli ve Urlalı yurttaş bir araya gelerek harika bir gün geçirdi. Kavun üreticileri ve tüketicilerini buluşturan festivalde Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz'un festival öncesi hedeflediği 1500 adet kavun satış tahmini geçilerek, 2 bine yakın kavun, üreticiden tüketiciye satıldı

Urla yepyeni bir tarım ürünü için hazırlanıyor

Kavun yarışmasının da gerçekleştiği festivalde tadılan kavunlar arasından en iyi lezzete sahip olan seçildi. Düzenlenen bu eğlenceli festivalin her sene gelişerek süreceğini ifade eden Başkan Oğuz, bu festival ile hem üreticinin doğrudan satış gerçekleştirdiğini hem de yurttaşların tarladan doğrudan gelen, sağlıklı ürünlere ulaştığını dile getirdi.

Nohutalan Köy'ü Meydanı'nda renkli görüntülerin yaşandığı festivale İzmir'in çeşitli ilçelerinden gelen konuklar, yerli üreticilerin kurduğu masalardaki kavunları hızlı bir şekilde tüketti. En önemli özelliğinin susuz bir şekilde kendi kendine yetiştiği olan Nohutalan Kavunun, yetiştiği bölgenin konumu ve coğrafi etkileri nedeniyle özgün bir tada ve kokuya sahip olduğunu söyleyen Başkan Oğuz, Türkiye'nin her bölgesinden Nohutalan Kavuna'na duyulan ilgiyi artıracaklarını açıkladı.

Vizyoner bir üretimle hedef tüm Türkiye

Urla'nın tarımsal faaliyette önemli bir rol oynağını ve tarım alanında kendini yenileyen, vizyoner bir şekilde faaliyet gösterdiği bilgisine sözlerinde değinen Oğuz, enginar, kavun ve bamya gibi Urla'nın yerel ürünleri haricinde, bölgede gelecek yıllarda stevia, gojiberry gibi katma değeri oldukça yüksek ürünlerin yetiştiriciliğini yapmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Yorumlar (0)
16°
açık