CEVAT YILDIRIM FOÇA VE ALİAĞA TARİHİ SERİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Kendisini “Aliağa ve Foça’nın Mahalli Tarihçisi” olarak tanımlayan emekli Sanat Tarihi Öğretmeni ve Araştırmacı Yazar Cevat Yıldırım’ın beşinci kitabı okurlarıyla buluştu.

KÜLTÜR-SANAT 24.07.2020, 14:57 24.07.2020, 15:08 Ecem Atabay
CEVAT YILDIRIM FOÇA VE ALİAĞA TARİHİ SERİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Yazar “Salname ve Yıllıklarda Foça” adını verdiği kitabında Osmanlı döneminde adına Salname, Cumhuriyet Döneminde Yıllık denilen kayıtları kaynak alarak sözel ve grafikli karşılaştırmalarla Foça tarihini ele alıyor.

Kitabın ilk bölümü 1880 yılından Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna kadar olan dönemi belgelerle anlatıyor. Osmanlı Devletinde Aydın Eyaletinin İzmir Sancağı’na bağlı bir kaza olan Foça’nın sosyal ve ekonomik durumu salnamelerden tercüme edilmiş halleriyle ortaya konuluyor. Daha sonraki bölümlerde ise bu veriler Cumhuriyet döneminde 1997 yılına kadar tutulan yıllıklardaki bilgilerle karşılaştırılıyor. Olumlu olumsuz gelişmeler, değişimler hem rakamsal bilgilerle hem grafikli görsellerle okurun dikkatine sunuluyor. Kitap ta dönemlerinde görev yapanlar hakkında da kısa bilgiler bulunuyor.

75 yaşında emekli bir öğretmen olduğunu, 1997 yılından beri araştırmalara dayalı kitaplar yazdığını, 23 yılda basılmış beşinci kitaba ulaştığını belirten Cevat Yıldırım altıncı kitabının da hazır olduğunu ve basılmayı beklediğini söyledi.

İDARECİLER VE POLİTİKACILARDA OKUMALI

Cevat Yıldırım; “İlk kitabım “Güzelhisar”’ı, “Aliağa’nın Cumhuriyet Dönemi”, “Foça Su Deniz Gediz”, “Yörükler ve Derici Yörükleri Tarihi” ve“Salname ve Yıllıklarda Foça” kitapları izledi. Altıncı kitabımda hazır. Kendimi Aliağa ve Foça’nın Mahalli Tarihçisi sayıyorum. Osmanlıca’yı kendi çabalarımla öğrendim. Osmanlıca 9 çeşit yazıdan 6 çeşidini okuyabiliyorum. Kitaplarımın yanısıra birçok kişinin Osmanlıca yazılmış fotoğraf arkası notlarını yada resmi belge niteliğindeki evraklarını çözmede yardımcı oluyorum. “Salname ve Yıllıklarda Foça” kitabım üç yıllık yoğun bir çalışmanın sonucunda ortaya çıktı. Döneme ait çok çarpıcı istatistikler ve kayıtlar içeriyor. Aynı zamanda dönemlerin grafiksel karşılaştırmalarını da yapıyorum. Ben “tarihi seviyorum”, “Foçayı seviyorum” diyen okumaya meraklı herkesin okuması gerektiğine inanıyorum. Aynı zamanda idareciler ve politikacıların da okuması lazım. Osmanlıdan Cumhuriyete Foça’da ne değişmiş bunları görmelerinde geleceği planlamak adına büyük fayda olduğuna inanıyorum. Örneğin; Üzümden Zeytine, Buğday’dan Arpa’ya, Büyükbaş’tan Küçükbaş Hayvancılığa gibi çeşitli konularda tercihler ve üretimler nasıl değişmiş , ticari, sosyal ve ekonomik konularda neler yaşanmış ortaya koyuyorum. 1880’den günümüze kadar Foça’da olan biteni gelecek kuşaklara aktrmak amacıyla bu kitabı yazdım. Çünkü Osmanlıca bilen belki gençler yetiştiriliyor ama benim kuşağımda benden başka bilen kimse kalmadı. “ dedi.

Yorumlar (0)
30°
açık
banner202