Veli Ağbaba: “İşsiz sayısı İzmir’in nüfusuna yaklaştı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba TÜİK'in açıkladığı işsizlik rakamlarını değerlendirdi. TÜİK’in açıkladığı verilerin şüpheli olduğunu belirten Ağbaba, işsiz sayısının İzmir’in nüfusuna yaklaştığına vurgu yaptı.

GÜNDEM 10.02.2020, 14:38 10.02.2020, 19:41
Veli Ağbaba: “İşsiz sayısı İzmir’in nüfusuna yaklaştı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, işsizliğin geçen yıl Kasım ayına göre 327 bin kişi arttığını ve işsiz sayımız 4 milyon 308 bin kişi olduğunu belirterek, “Neredeyse İzmir nüfusu kadar işsizimiz olmuş durumda. İşsizlik içinden çıkılamayan sosyal bir sorun haline düşmüştür” dedi.

Ağbaba, dar tanımlı işsiz sayısına iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar, iş bulma ümidi olmayanlar, zaman bağlı eksik istihdam edilenler, mevsimlik çalışanlar da eklendiğinde işsiz sayısının 7,7 milyon civarına denk geldiğine dikkat çekerek bunun Bulgaristan’ın nüfusundan daha büyük olduğuna dikkat çekti.

Ağbaba açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“TÜİK verilerine göre 1 yıldan daha az süreli işsizlerin sayısı 3 milyon 149 bin kişi olması nasıl bir krizin içerisinde olduğumuzun ayrı bir göstergesidir. İşsizlik AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 2 milyon 700 bin idi. AKP 18 yılda ülkeyi işsizliğin kol gezdiği ve insanların işsizlikten kaynaklı canına kıydığı bir noktaya getirmiştir.

TÜİK geçtiğimiz hafta enflasyon hesabında gıda ürünlerinin ağırlığını düşürmüştü. Şimdi de TÜİK verilerine baktığımızda ise ayrı bir paradoksla daha karşı karşıyayız. TÜİK verilerine göre çalışabilecek çağda nüfus artışı bir yılda 944 bin kişi artarken, iş gücüne katılanların sayısı ise bu 1 yılda sadece 182 bin kişi olmuş durumda. Yani TÜİK verilerine göre çalışma nüfusunda olan 7 yüz binden fazla vatandaş çalışma gereği duymamıştır.”

TÜK VERİLERİ ŞÜPHELİ

Açlık ve yoksulluk sınırı her geçen ay artarken insanların geçinebilmesi için iş aramayı bırakmasının mantıklı olmadığını vurgulayan Ağbaba, “TÜİK Berat Albayrağ’a bağlı bir kurum gibi çalışmakta, gerçekleri çarpıtmakta ve suç işlemektedir” dedi.

Ağbaba, “Ekonomide dengelenme değil çöküş süreci” olduğunu savunarak, “İşsizlik ve hayat pahalılığı artık sosyal bir sorun haline dönüşmüş iken bu işin sorumluluğunu üstlenen bir tane iktidar yetkilisi ortada yok. Bu vurdumduymaz ve pişkince tavrın neticesinde ise insanlarımız her gün birer ikişer canlarına kıyıyor. 2019 yılında 20’den fazla yurttaş hem geçim sıkıntısı hem de işsizlik nedeni ile hayatlarına son verdiler” dedi.

Yorumlar (0)
16°
parçalı az bulutlu
banner202