SODEMSEN Yönetim Kurulu Başkanı yeniden Tunç Soyer

Sosyal Demokrat Kamu İşverenler Sendikası'nın (SODEMSEN) 2. olağanüstü genel kurulu yapıldı.

GÜNDEM 24.07.2020, 17:35 24.07.2020, 22:03 Buse Erdil
SODEMSEN Yönetim Kurulu Başkanı yeniden Tunç Soyer

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yeniden SODEMSEN Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Başkan Soyer “Önümüzdeki dönemlerde yeni siyasetin en temel parametreleri yine sosyal demokrasi ve yerellik olacak.

Geleceğin hikayesi yerelden yazılacak!” dedi. Ankara Çankaya Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen genel kurulda CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, küresel salgın döneminde sosyal demokrat belediye başkanlarının destan yazdığını dile getirerek sosyal demokrat tüm belediye başkanlarını kutladı. Sosyal demokrat belediye başkanlarının başarılarını arttırmak için yoğun çaba içinde olduklarını dile getiren Torun şöyle devam etti: "Sendikayı çok önemsiyoruz. SODEMSEN bizim düşündüğümüzden farklı görev ve misyon üstlenecek. Toplu iş sözleşmeyle ilgili başkanlarımızın yükünü alacak. Hepiniz sıkıntı yaşıyorsunuz. Her belediyenin yapısı ve ekonomisi farklı olduğu için sorun çıkıyordu. SODEMSEN ile birlikte birçok saha araştırması yapılacak. Farklı veriler elde edilecek. SODEMSEN aracılığıyla özellikle başkanlarımızın konaklama, ulaşım, mekan ihtiyaçları da giderilecek. Belediye başkanlarımızın işlerini kolaylaştıracağız.Biz genel merkez olarak SODEMSEN kuruluşuna katkı koyduk ama büyümesi, gelişmesi sizlerin elinde.”

Adalet, refah ve hak

Başkan Soyer ise genel kurulda yaptığı konuşmada bu topraklarda hiçbir dönemde olmadığı kadar çok sosyal demokrasiye ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “İnsanlığın bir arada yaşam formülü olarak, binlerce yıl boyunca damıtarak yarattığı sosyal demokrasi ideolojisi, kapsayıcı, dayanışmacı, birleştirici, adil, eşit, şeffaf ve insanca bir düzen ortaya koymaktadır” dedi. Sosyal demokrat belediyecilik uygulamalarının tüm Türkiye’de bir ortak algı yaratmasını mümkün kılacak bir ortak dil geliştirmek gerektiğini, bu dilin de sosyal demokrasinin dili olduğunu söyleyen Başkan Soyer sözlerine şöyle devam etti: “Belediyelerimiz, çalışmalarını sosyal demokrasi perspektifi ile değerlendirerek yola çıkmalıdır. Ardından, ortak uygulamaların yayılması için, belediyelerin birbirinden haberdar olmasının önünü açmalı ve başarılı olanların yaygınlaşmasını teşvik etmeliyiz. SODEMSEN de bu ortak dilin, ortak uygulama birliğimizin bir aracıdır.”

Konuşmaların ardından SODEMSEN’in kuruluş çalışmalarına katkılarından dolayı SODEM Genel Sekreteri Onur Eryüce’ye teşekkür plaketi verildi.

Danışma Kurulu da oluşturulacak

CHP Genel Başkan Yardımcı Orhan Sarıbal’ın da katıldığı genel kurulda 4 yıllığına seçilen yeni yönetim kurulu üyeleri şu isimlerden oluşuyor: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı. Denetim Kurulu Başkanlığına ise Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda seçildi. Ayrıca belde belediye başkanlarının oluşturacağı bir danışma kurulu oluşturulmasına da karar verildi. SODEMSEN bünyesinde 183 üye bulunuyor. Bu 183 üyenin 149’unu belediyeler, 34’ünü ise belediye şirketleri oluşturuyor.

Yorumlar (0)
29°
açık
banner202