ÖSYM eski başkanın itirafı sonrası CHP'li vekilden dikkat çeken paylaşım

ÖSYM eski Başkanı Ali Demir soruları nasıl çaldıklarını itirafı sonrası CHP'li vekil Ak Partili Mustafa Şentop'un sınavda şampiyon olan oğlu ile ilgili paylaşımı dikkat çekti.

GÜNDEM 02.01.2020, 02:11 02.01.2020, 02:22 Melis Tekin
ÖSYM eski başkanın itirafı sonrası CHP'li vekilden dikkat çeken paylaşım

ÖSYM eski Başkanı Ali Demir soruları nasıl çaldıklarını itiraf etti. Demir, Üniversite sınavlarını FETÖ terör örgütü için nasıl çaldıklarını tek tek itiraf etti.


Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Adem Güney tarafından hazırlanan iddianamede, ÖSYM tarafından 2010-2015 yıllarında düzenlenen tüm sınavlarda soruların sızdırılmasına ilişkin bilirkişi raporuna yer verildi.
Raporda, söz konusu yıllarda kurum tarafından düzenlenen sınav sorularının, soru havuzundan çekilip matbaaya gönderilmek üzere "Sır cihazı" adı verilen kriptolu belleğe yüklendiği sırada ÖSYM'nin bilgisayarlarına kurulan "ProNMS ve Lumension" adlı programlar vasıtasıyla arka plana kaydedildiği belirtildi.

ÖSYM’ye yerleştirilen örgüt mensupları vasıtası ile sistemden (Lumension ve ProNMS) sınav sorularının basıma gönderilmesi için ‘Sır Cihazı’na yüklenmesi esnasında veya sisteme kaydı esnasında arka plana başka bir sunucuya kayıt edilerek buradan da kopyalandığı, sınavlardan önce FETÖ/PDY mensuplarına ulaştırıldığı anlatıldı. İddianamede, soruların çalınmasına yol açan Lumension ve ProNMS sistemlerinin şüpheli Ali Demir’in görev süresi içinde alındığı ve kullanıldığı belirtildi.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ise sosyal medya hesabından paylaştığı videoda soruların çalındığı dönemde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve şuan ki Meclis Başkanı olan Mustafa Şentop'un  FETÖ dershanesinde okuyan oğlunun, 100 soruda 100 doğru cevap vererek Türkiye şampiyonu olmasına dikkat çekerek "AKP'li Meclis Başkanı Mustafa Şentop FETÖ okulu mezunu 'ŞAMPİYON' oğluyla ne kadar gurur duysa azdır?! " ifadelerini kullandı.

İşte Hakverdi'nin o paylaşımı:

Yorumlar (1)
Ismail yıldız 9 ay önce
Ali demir asagidaki olayla ilgili ne diyecektir?
Gazetelerde Yer Alan Asılsız İddialar

Bugün bazı günlük gazetelere ilan vererek, 2014-TUS/DUS Sonbahar Dönemi sınavı ile ilgili asılsız iddialarla Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Sayın Başbakanımızı yanıltıcı mahiyette açık mektup yazan bir grup isim, ÖSYM'yi ağır suçlamalarla töhmet altında bırakacak ifadeler kullanmışlardır.

Son dört yıl içinde geliştirmiş olduğu sınav sistemi, güçlendirilmiş insan kaynağı ve günün koşullarında modernize edilmiş teknolojik altyapısı ile ÖSYM, yapmış olduğu her işlemi saniyesi saniyesine kontrol altına almış ve her saniyenin hesabını verebilecek duruma gelmiştir.

ÖSYM'nin sınavlarında sorduğu her bir soru farklı zamanlarda çok sayıda akademisyen tarafından titizlikle hazırlanmakta ve denetlenmektedir. Buna rağmen bazı sorular, ortaya çıkan ve çoğu zaman da esasa ilişkin olmayan ancak mutlak adalet bakımından gerekli olduğu düşünüldüğünden, sınav sonrasında adayların verdikleri cevapların analizi ve bilim kurullarının görüş ve tavsiyeleri ile ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından iptal edilmektedir. Ancak, sürekli değişerek gelişen ve tıp gibi son derece geniş bir alanda farklı yorum ve bakışlara dayanılarak çoğu zamanda umulmadık biçimde mahkemeler tarafından iptal edilen sorular da olmaktadır. Bu durumlar, ÖSYM tarafından adayları asla mağdur etmeyecek biçimde yönetilmektedir.

İlanda yer alan ve iddiadan ibaret gerçek dışı bazı hususlara incelendiğinde;

ÖSYM sınavlarına giren ve isteyen her aday, sınavda kendi kullandığı soru kitapçığını, cevap kağıdını ve kendisine ait cevap anahtarını inceleyebilmektedir,ÖSYM hiç bir zaman adaylara, iddia edildiği gibi, "soruları ezberle" demez,Veri tabanında değişiklik yaparak herhangi bir kişiye sağlanacak haksız bir kazanç, karşılığında ağır cezaları gerektirmektedir. Bu ve benzeri düzenlemeler 6114 sayılı Kanunda açıkça yer almıştır,ÖSYM hiç bir adaya asla haksız kazanç temin etmez. 

Söz konusu ilan, ticari malzemesi giderek tükenen bir TUS hazırlık dersanesinin organizasyonu olup asla itibar edilmemelidir. Toplam 39 ismin yer aldığı ve bu isimlerden de sadece 13'ünün 2014 yılında TUS/DUS sınavlarına girdiği halde “Tüm adaylar adına” açıklama yapıldığı iddiası tam karşılığı ile gerçek dışı ve gülünçtür. Mezkur dershanenin bu saldırılarını yönetmekle görevli olduğu sosyal medya paylaşımlarından anlaşılan, listede ismi bulunan, dershane idarecisi kişinin, bu deshaneye bir şekilde bağlı kişileri organize etmek suretiyle infial ve aynı zamanda reklam amaçlı böylesi bir girişimde bulunduğu açıktır. Kaldı ki, ÖSYM’nin oluşturduğu teknik altyapı sayesinde malum dershane sahibi olarak tanınan diğer bir kişinin de eski bir tarihte başkasının yerine sınava girdiği tespit edilmiş, ancak başlatılan soruşturma zaman aşımı dolayısıyla akim kalmıştır.

ÖSYM, sadece hak edene hak ettiğinin verilmesini gerçekleştirmek amacıyla sınav güvenliğinden taviz vermeksizin ölçme kalitesini korumaya yönelik faaliyetlerinden asla vazgeçmeyecek ve Türkiye için olabilecek en güvenilir sınav sistemini sürdürmeye devam edecektir.

Adaylara ve kamuyouna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI
18°
açık
banner202