Opel, Torbalı’yı yedek parça merkezi yapacak!

Torbalı’da 2000 yılında kapanan Opel tesisi, Groupe PSA markaları için yedek parça dağıtım merkezi oluyor. Groupe PSA’nın Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille, “Türk ekonomisine inanıyoruz” dedi

GÜNDEM 14.02.2020, 16:23 14.02.2020, 18:56 vural
Opel, Torbalı’yı yedek parça merkezi yapacak!

İzmir'de 1990 yılında devreye giren ve 2000 yılında kapanan Torbalı'daki Opel tesisi Avrupa yedek parça dağıtım merkezi olacak. Peugeot, Citron, DS ve Opel markalarını bünyesinde bulunduran Groupe PSA'nın Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille, Torbalı Ticaret Odası Başkanı (TTO) Abdulvahap Olgun ile görüştü. Opel'in ilçede tekrar faaliyete geçmesinden büyük mutluluk duyduklarını ifade eden TTO Başkanı Olgun, "Torbalı'daki otoyol, otoban ve tren yolu bağlantılarımız ile çok uygun bir lojistiğimiz var. Havalimanına 15 dakika, limana 40 kilometre mesafedeyiz. Tren yolu bağlantımız üzerinde hızlı tren hattımız da mevcut. Ankara-İzmir hızlı tren hattına bağlantımız var. İstanbul-İzmir otoyoluna da bağlantımız olacak. Kemalpaşa Lojistik Kent'e 40 kilometre uzaklıktayız. Opel'in ilçemize geldiği 1989 yılından sonra Torbalı sanayileşmeye başlayan bir kent oldu. Cornuaille'ı bugün odamızda ağırladık ve kendilerine yeniden Torbalı'da faaliyete başlamalarından dolayı teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

PLAKET VERDİ

TTO Başkanı Olgun'a yatırıma verdikleri önemden dolayı teşekkür eden Groupe PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille, Opel'in Torbalı arazisini Groupe PSA'nın Avrupa'daki stratejik yedek parça dağıtım merkezi haline getirmek için yatırıma başladıklarını ifade etti. Cornuaille, "Groupe PSA, Türk ekonomisine ve pazarına inanıyor. Sahibi olduğumuz; Peugeot, Citron, Opel ve DS markalarıyla birlikte yatırımlarımıza ve büyümeye devam edeceğiz. Opel'in Torbalı arazisine gerçekleştirmeyi planladığımız yedek parça dağıtım merkezi projemiz ile de bu bakış açımızın ne kadar arkasında olduğumuzu doğruluyoruz. Biz Torbalılı olduk, bu bölgeyi seviyoruz. Geçmişte güzel işler yaptık, yeni dönemde de Torbalı Groupe PSA'nın önemli merkezlerinden birisi olacak" dedi. Torbalı'nın ekonomik potansiyeli ve Torbalı Ticaret Odasının çalışmaları hakkında bilgi veren Olgun, Olivier Cornuaille'a Torbalı Zeytin Kolonyası ve 'Cazip Kent Torbalı' plaketi takdim etti.TESİSİN GEÇMIŞİ:
Opel Türkiye, 1989' 40 milyon mark yatırımla yüzde 100 yabancı sermaye olarak Torbalı'da kuruldu. Tesisin devreye girdiği 1990 yılında Opel, bin 156 otomobil monte etti. Tesis 1993 yılında yılda 12 binin üzerinde otomobil monte eden bir tesis haline geldi. 1993 yılına gelindiğinde Opel Türkiye, ithalata başladı ve ilk yıl 6 bin 630 otomobil ithal edildi. Ekonomik kriz Opel'i de vurdu. Fabrika, 2000 yılında kapandı.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu