Necip Fazıl Kısakürek "Otel Odaları" şiirini bu odada yazdı

Yazar, şair ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek'in Yıldız Oteli'nde konakladığı ve "Otel Odaları" şiirini yazdığı oda, Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi'nde yaşatılıyor.

GÜNDEM 21.11.2021, 13:33
Necip Fazıl Kısakürek

Yazar, şair ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek'in Yıldız Oteli'nde konakladığı ve "Otel Odaları" şiirini yazdığı oda, Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi'nde yaşatılıyor. Odada Adnan Menderes, Zeki Müren ve Safiye Ayla'nın da konakladığı biliniyor.


Yazar, şair ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek'in konakladığı ve "Otel Odaları" şiirini yazdığı İzmir'in Ödemiş ilçesindeki Yıldız Oteli müzeye dönüştürüldü. Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi'nde Necip Fazıl Kısakürek'in yanı sıra Adnan Menderes, Zeki Müren ve Safiye Ayla'nın da kaldığı oda büyük ilgi görüyor.


Müze hakkında bilgi veren Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Necip Fazıl Kısakürek'in Otel Odaları şiirini yazdığı odadayız. Daha önce 'Hacı Sadık Çarşısı' ve 'Keçecizade Han' denilen bu mekan, 1926'da Yıldız Oteli olarak düzenleniyor. Bölgede de Yıldız Çarşısı olarak anılıyor. Bu oda, otelde bulunan diğer odalar içinde en lüks oda olarak bilindiği için siyasetçiler ve sanatçılar buralarda kalıyor. Adnan Menderes, Zeki Müren ve Safiye Ayla da aynı odada kalmış isimlerdendir. Bu oda birçok anının zenginliğiyle dolu. İlçemizin büyük siyaset adamı olan Şükrü Saraçoğlu'nun da ayrı bir odası var. Bu odaları görmek isteyen tüm insanlarımızı Ödemiş'i ziyarete davet ediyorum” dedi.Yıldız Oteli


İki katlı ahşap yapı, Keçeçizade Hanı'nın kuzey cephesi ve avlusunun bir bölümü üzerine kurulu. Doğusu yakın geçmişte yıkılan Hacı Nuri Hanı'na, kuzeyi hala ayakta bulunan Tuzcu Hanı'na bakan otel, Ödemiş'in ilk modern yapılarından. Doğudaki giriş kapısı üzerine konulmuş yıla göre yapım tarihi 1926 olarak biliniyor. Yapıyı 1910 yılında ticaret yapmak amacıyla Ödemiş'e yerleşip sonradan İzmir'e göçen Aksekili Hacı Hüseyin Serter'in inşa ettirdiği ifade ediliyor. Yıldız Oteli'nin planı ise Musevi Mimar Mario Efendi tarafından çizildi. Neo-klasik tarzda inşa edilen otel, 1927 yılında hizmete açıldı. Ödemiş'e yeni ve konforlu oteller inşa edilince bekar odaları şeklinde hizmet veren Yıldız Oteli'nin kamulaştırılmadan önceki son sahipleri, Hacı Hüseyin Bey'in kızı Hatice Hanım'ın evlatlarından Mustafa Serter, Cevdet Serter, Nedret Serter ve Fikret Serter oldu. Erken cumhuriyet döneminde sadece Ödemiş'in değil, Küçük Menderes Havzası'nın en lüks ve tanınmış oteli olan Yıldız Oteli, Adnan Menderes, Necip Fazıl Kısakürek, Safiye Ayla ve Zeki Müren gibi siyaset ve sanat dünyasının önemli isimlerini ağırladı.

Yorumlar (0)
26°
parçalı bulutlu
banner202