Medicana İzmir’de 500 robotik ameliyat

Tıp dünyasında cerrahinin ulaştığı en ileri teknolojilerden biri olan robotik cerrahi, 2020’de açılan Medicana International İzmir Hastanesinde bugüne kadar 500 ameliyatta kullanıldı.

GÜNDEM 21.07.2023, 10:14
Medicana İzmir’de 500 robotik ameliyat

Tıp dünyasında cerrahinin ulaştığı en ileri teknolojilerden biri olan robotik cerrahi, 2020’de açılan Medicana International İzmir Hastanesinde bugüne kadar 500 ameliyatta kullanıldı. Medicana International İzmir Hastanesi Genel Müdürü Dr. Ulvi Ünal, “Üroloji, kalp-damar cerrahisi, genel cerrahi, kadın hastalıkları, göğüs cerrahisi ve çocuk cerrahisinde farklı ameliyatlarda kullanılan robotik cerrahiyi multidisipliner ve etkin kullanabilen, önemli bir robotik cerrahi merkezi konumundayız” dedi.


500’üncü robotik ameliyat, ameliyatı yapan ekiple Medicana International İzmir Hastanesinde pasta kesilerek kutlanırken, Dr. Ulvi Ünal “Üroloji uzmanlarımız Doç. Dr. Özgür Çakmak ve Doç. Dr. Erdem Kısa, Kalp Damar Cerrahisi Uzmanımız Prof. Dr. Suat Büket, Genel Cerrahi Uzmanımız Doç. Dr. Varlık Erol, Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Özgür Samancılar, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız Prof. Dr. Tunç Canda, Op. Dr. Mustafa Melih Ertan, Op. Dr. Zeynep Kuşku başta olmak üzere, geniş bir ekiple farklı branşların bir arada çalışarak çok başarılı ameliyatlar yaptığı önemli bir robotik cerrahi merkezi durumundayız. Bu rakamın, önümüzdeki bir yıl içinde bine çıkacağını öngörüyoruz” diye konuştu.Kısa sürede hayata dönüş


Cilt kesileri daha kısa, ameliyat alanları daha küçük ve cerrahi saha üç boyutlu büyütme altında daha hassas çalışmaya uygun hale getirilen robot yardımlı cerrahilerde, ameliyat sahasının küçülmesi ve daha kontrollü hale getirilmesiyle kan kaybı ihtimali daha da azalıyor, buna bağlı kan verme oranları düşüyor, cerrahinin kapalı uygulanması nedeniyle enfeksiyon riski en aza indiriliyor. Kısa cilt kesileri sayesinde daha az ağrı, daha hızlı iyileşme, daha az yara izi, daha iyi kozmetik sonuçlar, daha kısa sürede günlük yaşama dönme, daha az komplikasyonla ve başarılı cerrahiyle sağlanabiliyor.Hangi ameliyatlarda kullanılıyor


Açık ameliyata nazaran çok daha kısa sürede iyileşme sağlayan robotik cerrahi, ürolojide prostat, testis kanseri, iyi huylu prostat büyümesi, mesane, böbrek tümörlerinin cerrahisinde, kalp-damarda by-pass ameliyatlarında ve kalp kapakçıklarının tamirinde ya da değiştirilmesinde, genel cerrahide kolon ve rektum kanserleri, böbrek üstü (adrenal) bez tümörleri, safra kesesi, fıtık ve obezite cerrahisinde, jinekolojide yumurtalık kanserleri başta olmak üzere jinekolojik kanserlerde, göğüs cerrahisinde akciğer tümörlerinin cerrahi tedavisinde uygulanıyor.


Medicana İzmir’de 500 robotik ameliyat

Yorumlar (0)
30°
az bulutlu
banner202