Maraton İzmir'e Gönüllü Bisikletli Doktorlar Damga Vurdu

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İzmir'in ilk maratonu Maraton İzmir festival havasında gerçekleşti. Sıkı pandemi önlemleriyle yapılan ve katılımın kısıtlandığı Maraton İzmir'e 42 ve 10 kilometrelik koşulara toplamda yaklaşık bin kişi katıldı.

GÜNDEM 05.10.2020, 17:55 Ecem Atabay
Maraton İzmir'e Gönüllü Bisikletli Doktorlar Damga Vurdu

Çoğunluğu akademsiyenlerden oluşan Ege Tıp 1991 mezunu sekiz doktorun bisikletleriyle gönüllü olarak katıldığı Maraton İzmir'de renkli görüntüler ortaya çıktı. Dr. Mesut Nakçakan'ın Sağlık Direktörü olduğu Maraton İzmir'de Dr. Rüçhan Sertöz, Dr. Banu Kenar, Dr. Dilek Yeşim Metin, Dr. Zeki Sertöz, Dr. Murat Çiçek, Dr. Ali Ölmezoğlu, Dr. Ahmet Kaya ve Dr. Serhat Değimli'den oluşan bisikletli doktorlar takımı maraton boyunca gelişen acil durumlara ilk müdahaleyi gerçekleştirdiler. Atletler, Lozan Meydanı-Karşıyaka Atatürk Anıtı-İnciraltı Kent Ormanı-Lozan Meydanı arasındaki güzergahta koşarlarken, bisikletli doktorlar da parkurda gerçekleşen yaralanma ve rahatsızlıklara ilk müdahaleyi gerçekleştirdiler.


Bir çok katılımcı böyle bir uygulamayla ilk kez karşılaştıklarını, doktorların maraton içinde hareket etmesinin kendilerine güven verdiğini ifade ettiler. 42 kilmetrelik maratonda erkeklerde birinci olan Kenya'dan Sang Benard Cheruiyot ve ikinci olan Burundi'den Olivier Irabaruta de gönüllü bisikletli doktorlara teşekkür ederek, "daha önce hiç karşılaşmadıkları bir düzenleme olduğunu, maraton boyunca bisikletli doktorların kendilerine eşlik etmesinden çok mutlu olduklarını" ifade ettiler.

Gönüllü Bisikletli Doktorlar, bir ilke imza atmaktan ve Maraton İzmir'de yer almaktan çok mutlu olduklarını, bir çok vakaya hızlıca müdahale ettiklerini bundan sonra da Maraton İzmir'e 91 Ege Tıp mezunları olarak gönüllü desteklerinin artarak süreceğini söylediler.

Maraton akşamı Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen ödül töreninde, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Ersan Odaman gönüllü bisikletli doktorlara teşekkür ettiler ve plaket verdiler.

Yorumlar (0)
19°
açık
banner202