KPSS başvuruları ne zaman başlayacak? KPSS sınavı ne zaman yapılacak?

ÖSYM tarafından düzenlenecek KPSS sınav tarihleri yoğun olarak araştırılıyor. Koronavirüs sebebiyle ÖSYM sınav takviminde güncelleme yaptı. Devlet kurumlarında çalışmak isteyen adaylar KPSS sınav tarihinde değişiklik olup olmadığını merak ediyor. Peki KPSS başvuruları ne zaman yapılacak? İşte 2020 KPSS lisans, KPSS önlisans KPSS ortaöğretim (lise) sınav ve başvuru tarihleri...

GÜNDEM 31.05.2020, 13:38 01.06.2020, 14:47
KPSS başvuruları ne zaman başlayacak? KPSS sınavı ne zaman yapılacak?

Salgın hastalık sebebiyle ÖSYM ve MEB sınav takvimlerinde güncelleme yaptı. Her yıl belirli tarihlerde yapılan KPSS sınavına hazırlanan adaylar sınav tarihlerini yoğun olarak araştırıyor. ÖSYM sınav takviminde yaptığı güncelleme ile KPSS başvurularının başladığı tarihi duyurdu. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’den  KPSS sınavına girecekler için beklenen açıklama geldi. KPSS başvuruları ne zaman başlıyor? KPSS lisans, ön lisans ve ortaöğretim (lise) sınavı ne zaman yapılacak?  İşte devlet kurumlarında çalışmak isteyen adaylar için ÖSYM sınav takvimi…

2020 KPSS SINAVLARI  NE ZAMAN YAPILACAK?

-Üniversitelerin 4 yıllık fakültelerinden  mezun olan veya mezun olma ihtimali olan adayların  hazırlandığı KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek Sınavı 6 Eylül Pazar günü yapılacak.

-KPSS Alan Bilgisi 1 .gün sınavı 12 Eylül Cumartesi, KPSS Alan Bilgisi 2.gün sınavı 13 Eylül Pazar günü gerçekleşecek.

-Öğretmen kadrolarına girmek isteyen adayların hazırlandığı Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 20 Eylül Pazar günü yapılacak.

-Üniversitelerin 2 yıllık programlarından mezun olan adayların gireceği KPSS Ön lisans sınavı 25 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek.

-Devlet kadrolarında çalışmak isteyen Lise mezunlarının hazırlandığı KPSS Ortaöğretim (lise) sınavı 22 Kasım Pazar günü yapılacak.

-Diyanet İşlerine Başkanlığına bağlı din hizmetleri kadrolarına girmek isteyen adayların gireceği KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı 27 Aralık Pazar günü yapılacak.

KPSS BAŞVURULARI TARİHLERİ!

KPSS Lisans başvuru tarihi : 30 Haziran - 13 Temmuz arası

KPSS Ön lisans Başvuru Tarihi : 21 Ağustos - 2 Eylül arası

KPSS Ortaöğretim Başvuru Tarihi: 15-30 Eylül arası

KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) Başvuru Tarihi: 30 Haziran - 13 Temmuz arası

KPSS OTURUMLARINDA KAÇ SORU SORULACAK?

-KPSS Lisans sınavında ( Genel Yetenek 60  ve Genel Kültür  60) adaylara toplam 120 soru sorulacak ve 130 dakika süre verilecek.

- KPSS Eğitim Bilimleri Sınavında sınava girecek adaylara toplam 80 soru sorulacak ve 100 dakika süre verilecek.

-KPSS Alan Bilgisinde adaylara  İşletme, Muhasebe, İstatistik, Hukuk, Kamu Yönetimi, İktisat, Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri ve Uluslararası İlişkiler sınavında toplam 40 soru sorulacak.Adaylara sorular için 50 dakika süre verilecek. İstatistik sınava giren adaylara 40 soru için 60 dakika verilecek.

-Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi için adaylara toplam 75 soru sorulacak.

Yorumlar (0)
28°
açık
banner202