Koronavirüs dolandırıcılarına dikkat! İşte kullandıkları yöntemler...

Dünyayı etkisi altına alan ve küresel salgın ilan edilen Koronavirüs ile birlikte, dolandırıcılık faaliyetlerinde de yeni yöntemler ortaya çıkmaya başladı. Dolandırıcıların kullandığı yeni yöntemler şöyle...

GÜNDEM 10.04.2020, 17:31 10.04.2020, 17:36
Koronavirüs dolandırıcılarına dikkat! İşte kullandıkları yöntemler...

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla birlikte, dolandırıcılık faaliyetlerinde de yeni yöntemler ortaya çıkmaya başladı. İnsanların korku, endişe, merak gibi duygularını istismar eden dolandırıcılar; koronavirüs için bağış toplama, sahte siteler üzerinden hijyen ürünleri satma gibi bahaneler kullanıyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve siber güvenlik uzmanları kullanıcıları dolandırıcılara karşı daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Dolandırıcıların kullandığı yeni yöntemler şöyle...

Kendilerini banka çalışanı gibi tanıtabilirler
Telefonla ya da sahte sosyal medya hesapları üzerinden sizinle iletişime geçerek; faiz indirimi, borç öteleme, aidat iptali gibi birtakım vaatlerle bankacılık ve kredi kartı bilgilerinize erişebilir, sizi sahte internet sitelerine yönlendirebilir, sizden şifre ve kişisel bilgilerinizi talep edebilirler.

Koronavirüs salgınını kullanabilirler
Sahte siteler üzerinden eldiven, maske, dezenfektan, kolonya vb. ürünlerin satışını yaparak, şifre ve kişisel bilgilerinizi almak isteyebilirler.

Bağış talep edebilirler
Salgını fırsat bilen dolandırıcılar yardımseverlik duygularını istismar ederek sosyal medya üzerinden yardıma muhtaç kişiler için “yardıma muhtaç kişiler var”, “acil yardım fonu oluşturuldu” gibi söylemlerle bağış toplama çağrısı yapabilirler.

Siber güvenlik uzmanlarından 6 tavsiye

-Mesaj ve e-postalardaki linkleri kontrol etmeden tıklamayın.
-Koronavirüs ile ilgili sahte sitelere, kampanyalara ve reklamlara karşı dikkatli olun.
-Koronavirüs salgınına yönelik bağışlarınızı devlet kurumlarına yapın.
-Banka veya devlet kurumlarından yapıldığı iddia edilen aramalarda arayan numaranın doğruluğunu internetten teyit edin.
-Şifrelerinizi, kişisel ve finansal bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.
-İki adımlı doğrulama özelliğini destekleyen internet sitelerinden alışveriş yapmayı tercih edin.

Yorumlar (0)
20°
az bulutlu
banner202