İzmir'de Hasta Jiletle Doktorun Boğazını Kesti

İzmir’de bir hastanın istediği ilacı yazmadığı gerekçesiyle doktoru yaraladığı iddia edildi.

GÜNDEM 16.10.2019, 17:26 17.10.2019, 14:35 Melis Çivici / meliscivici@izmirgundem.com
İzmir'de Hasta Jiletle Doktorun Boğazını Kesti

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Kadir Songur, iddiaya göre istediği ilacı yazmadığı gerekçesiyle bir hastası tarafından boğazı jiletle kesilerek yaralandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Sen İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, yaralı doktorun sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, "Sağlık çalışanına şiddet topluma karşı yapılmış utanç verici bir durumdur. Yetkililer bir an önce gerekli tedbirleri almalıdır" ifadeleriyle duruma olan tepkisini ifade etti.

Doktora şiddet vakaları artarak devam ederken, bir diğer olay da bugün İzmir’de yaşandı. İddiaya göre hasta, istediği ilacı yazmadığı gerekçesiyle doktorun boğazını jiletle kesti. Olay hakkında açıklamalarda bulunan Sağlık Sen İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, "Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak Bakanlığımıza ve diğer ilgili birimlere sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik paylaştığımız önerilerin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha, ısrarla yineliyoruz. Hukuki düzenlemelerin, geliştirilerek uygulanmasını ısrarla talep ediyoruz. Doktor arkadaşımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, doktorumuza saldıran kişinin, hak ettiği cezayı alması anlamında her türlü hukuki desteği vereceğimizi buradan ifade ediyorum" dedi.
 

Ekrem Özdemir doktorlara karşı uygulanan şiddetin son bulması için gerekli mercileri göreve davet ettiği açıklamasında,"Sağlıkta şiddet aynı zamanda kamu hizmetine karşı yapılmış bir eylemdir. Sağlık çalışanına şiddet topluma karşı yapılmış utanç verici bir durumdur. Halkımızın şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında olma ve şiddet uygulayanları toplumdan tecrit etme noktasında duyarlılığa çağırıyoruz. Başta Sağlık Bakanlığı ve Aile Çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı olmak üzere, sorumluluk sahibi konumundaki her kurum ve kuruluş bu yönde gerekli adımları atmalı, müeyyideleri hayata geçirmeli ve şiddetin kökünü kazıyıncaya kadar çalışmalar ciddiyetle sürdürmelidir" diye konuştu.

Yorumlar (0)
26°
açık