İzmir Eczacılar Odası Başkanı:Maske ve dezenfektan stoklarında sıkıntı var!

İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayınkan yaptığı açıklamada maske ve dezenfektan stokunda sıkıntı olduğunu belirtti.

İzmir Eczacılar Odası Başkanı:Maske ve dezenfektan stoklarında sıkıntı var!


İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayıkan maske ve dezenfektan stoklarındaki sıkıntılara dikkat çekti.


Vatandaşların koronavirüsün ortaya çıkmasıyla birlikte maske ve eldiven talebinde bulunduğunu ifade eden Sayınkan, "Bir haftadır da yoğun bir dezenfektan talebi var. Dezenfektanlar, bunları üreten firmalar ve bizim temin ettiğimiz depolarda kısıtlı miktarda vardı. Son bir haftadır biraz da panikle beraber inanılmaz bir talep patlaması oldu. Herkes litre ile dezenfektan almaya çalışıyor ama o kadar dezenfektan şu anda piyasada yok. Bulamayan bazı vatandaşlar eczacılara tepki gösteriyorlar. Devlet kurumları eczanelerde ürünler ve fiyatlarla ilgili denetleme yapıyor. Depolarda ürün yok. Olsa talepler karşılanır" dedi.

Vatandaşlara ’panik yapmayın’ uyarısında bulunan Sayılkan, şunları söyledi:

"Bir de bu durumu iyi ayırt etmek gerekiyor. Örneğin klasik maskeler sanıldığı kadar koruyucu değil. Dezenfektan bulamayan vatandaşlar olabildiğince temastan kaçınmalı, ellerini sık ve iyi bir şekilde yıkamalı. Dezenfektanları üreten firmalarda da bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Her sene yıllık üretim planlaması yapılıyor. Şu anki talebin üretimin kaç katı olduğunu tam bilemiyoruz ancak üreten firmaların akşam laboratuvara girip dezenfektan yaparak sabah da şişelemesi gibi bir durum söz konusu değil. Dolayısıyla anca bir haftada piyasaya yeniden çıkacağını tahmin ediyoruz. Bu tip medikal ürünlerin eczaneler dışında bir nevi karaborsa oluşturularak fahiş fiyatlara satıldığını duyuyoruz. Bunu yapanlar bu işi fırsata dönüştürüyor. Bu hem üzücü hem de düşündürücü. İnsan sağlığı üzerinden ekstra kazançlar sağlamak doğru değil. Bu işi eczaneler ve diğer sağlık kuruluşları dışında kim yapıyorsa o mekanizmanın iyi denetlenmesi lazım. Yoksa bu durum vatandaşa ekonomik olarak da ciddi sıkıntı yaşatacaktır."

Yorumlar (0)
31°
parçalı az bulutlu
banner202