İstanbul'da yasakların kalkacağı tarih belli oldu!

Türkiye'de koronavirüs vaka ve ölüm sayıları azalırken bir yandan normalleşme için adımlar atılıyor. Bilim Kurulu önceki gün gerçekleştirdiği toplantıda, son durumu ele aldı. Kurul, insan yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerin yüksek riskli olarak değerlendirdi.

GÜNDEM 22.05.2020, 10:58 22.05.2020, 14:45
İstanbul'da yasakların kalkacağı tarih belli oldu!

İstanbul başta olmak üzere hasta yoğunluğunun en fazla olduğu kentler ise normalleşmede son sırada yer alıyor. İstanbul için bu tarihin haziran ayı ortasından sonra olması bekleniyor.

Gündemdeki başlıklardan biri de 31 kent için alınan ve aşama aşama azaltılarak 15 kent için sürdürülen seyahat kısıtlaması oldu.

Toplantıda seyahat kısıtlaması ile virüsün yoğun olan kentlerden, diğer kentlere yayılmasının engellendiği değerlendirildi.

Kısıtlama uygulanan 15 kentteki hasta sayıları da toplantıda ele alındı. Bu rakamlar doğrultusunda önümüzdeki günlerde de parça parça olarak seyahat kısıtlamaları kaldırılması öngörüldü.

Bilim Kurulu insan yoğunluğunun fazla olduğu bölgeler yüksek riskli olarak değerlendiriliyor.

Öte yandan bayram tatilini evinde geçirecek vatandaşlar kısıtlama öncesi Eminönü'ne akın etti. Bayram şekeri, lokum ve kahve alışverişi yapanlar yoğunluk oluşturdu.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında, çok sayıda AVM, pazar yeri, berber-kuaför, taksi ve toplu ulaşım araçlarının denetlendiğini söyledi.

Yorumlar (0)
27°
açık
banner202