Gürcistanlı Tekla İzmir'de Hayata Tutundu

Löseminin iki türüne birden yakalanan Gürcistanlı Tekla, İzmir'de sağlığına kavuştu.

GÜNDEM 11.10.2019, 11:07 11.10.2019, 11:17 Melis Çivici / meliscivici@izmirgundem.com
Gürcistanlı Tekla İzmir'de Hayata Tutundu

GÜRCİSTANLI Tekla Nachkebia'ya (14), 3 yıl önce hem akut lenfoblastik lösemi (ALL) hem de akut miyeloid lösemi (AML) teşhisi konuldu. Aile teşhisin konulması üzerine kızlarını tedavi ettirmek üzere İzmir’e getirdi. 3 yıl boyunca Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk Hemotolojisi Bölümü'nde tedavi gören Tekla'ya, İstanbul’dan uygun donörün bulunmasının ardından ilik nakli gerçekleştirildi.

Gürcistanlı Dariko Matkava ile Iraklı Nachkebia'nın iki çocuğundan biri olan 14 yaşındaki Tekla Nachkebia, ülkesi Gürcistan’da 2016 yılında yaşadığı bazı belirtiler üzerine hastaneye götürüldü. Gürcistan’daki doktorlar, Tekla Nachkebia'nın löseminin farklı türlerinden olan hem ALL hem de AML'yi taşıdığını belirledi. Ailesi, Tekla'nın hastalığı üzerine kızlarını tedavi ettirmek için Türkiye'ye geldi. Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk Hemotolojisi Bölümü'nde 3 yıl boyunca lösemi tedavisi gören, kemoterapi alan Tekla, zorlu bir sürecin ardından sağlığına kavuştu. İstanbul’dan uygun donörün bulunmasıyla ilik nakli gerçekleştirilen Tekla’da, uygulama sonrası bazı komplikasyonlar gelişti. Tekla'nın vücudu şişti, kasıldı ve yürüyemez hale geldi. Nakil olduktan sonra uzun süre yürüyemeyen Tekla, haftanın 4 günü aldığı fizyoterapinin ardından yeniden yürümeye başladı. İ

Tedavi için Türkiye'ye geldiğini ve burada kaldıkça kendi ülkesi gibi benimsediğini ve sevdiğini belirten Tekla Nachkebia, "Buradaki insanlar çok güzeller, tatlılar. İlk zamanlar çok zorluk yaşadık, çünkü Türkçe konuşmayı bilmiyordum. Ama artık dili de öğrendim. Biraz anlaşıyoruz. Ben buradan gitmek istemiyorum. Sağlığıma tam olarak kavuştuğum zaman okula gitmek istiyorum. ya doktor ya da televizyoncu olmak istiyorum. Bu iki meslek arasında karar veremedim" dedi. Tazo Nachkebia adında 11 yaşında bir kardeşi olan ve Bayraklı'da ailesi ile birlikte yaşayan Tekla, damarlarında Türk kanı dolaştığı için mutlu olduğunu dile getirdi.

Tekla’nın Türkiye’ye geliş ve tedavi süreçlerini yakından takip eden  'Bir Deniz Yıldızı' adlı oluşumun yöneticilerinden Yıldız Akuş (31), lösemi hastası çocukların özellikle trombosit kana ihtiyaç duyduklarını fakat bağış sayılarının yeterli olmadığını belirterek, “Bağışlar gerçekten çok az. Bağışçılarımızın da yaşadıkları sorunlar var. Sürekli aynı kişiler kan veriyor. Böyle olunca kan değerleri düşüyor, ilaç almak zorunda kalıyorlar. Trombosit bulamadığımız zaman büyük sorunlar yaşıyoruz. Bu sürede beyin kanaması geçiren ve beyin ameliyatı olan çocuklar var. Herkesin trombosit bağışı yapması gerekiyor. Bir damla kana bile bu çocuklarımızın ihtiyacı var” diye konuştu.

Yorumlar (0)
açık