FOÇADA PAZAR İKİ GÜNE BÖLÜNDÜ DENETİMLER ARTTIRILDI

İzmir’in Foça ilçesi’nde genel pandemi önlemlerine ilave olarak İlçe Hıfzısıhha Kurulu’nca yeni önlemler alındı. Buna göre haftada bir gün kurulan pazar satılan mal çeşitlerine göre iki ayrı güne bölündü. İlçe geneliyle birlikte denetimlerin dahada sıkılaştırıldığı Pazaryeri’nde unlu mamüller satışları yasaklandı.

GÜNDEM 02.12.2020, 17:31 ecem ata
FOÇADA PAZAR İKİ GÜNE BÖLÜNDÜ DENETİMLER ARTTIRILDI

Foça’da Salı günleri kurulan halk pazarı İlçe Hıfzısıhha Kurulu kararıyla Salı günleri gıda, Cuma günleri gıda dışı ürün satılacak şekilde ikiye bölündü. Pazaryerinin kapalı bölümünde tezgah açılması yasaklandı. Bu bölümde tezgah açan esnaf pazarcı sayısının eksilmesiyle elde edilen alanlara tezgahlar arasında aralık bırakılarak dağıtıldı. Barış Caddesi boyunca ve sokak aralarında daha geniş bir alana dağıtılmaya çalışılan pazaryerinde sosyal mesafenin korunmasının amaçlandığı açıklandı.

PAZARIN BU HALİNDEN MEMNUNUM

Pazaryerinde alışveriş yapan vatandaşlardan Zehra Yılmaz uygulamanın kalabalıkları azaltma açısından yararlı olduğunu gözlemlediğini söyledi. Zehra Yılmaz; “ Pazarın bu halinden bugün ben memnunum.  Böyle bir Covid döneminde pazarların ayrılmış olması insanların üstüste olmamasını  sağlamış.  Böyle bir durumdan memnun kaldım.  Ama iki güne çıkartılmış olmasını, Cuma günü bu kalabalık tekrar yaşanırmı, tekrar Pazar kurulacağı için durum nasıl olur orasını bilemiyorum. Ama şu an ki durumundan memnunum.  Pazarcılarımız da, konuştuğum zaman onlarda, memnun olduklarını söylediler. “ dedi.

UNLU MAMÜLLER SATIŞI YASAK

Pazaryeri’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Foça Belediyesi Zabıta Ekipleri tarafından HES Kodu, Maske ve Mesafe’ye yönelik denetimler aralıksız sürdürülürken, bugün İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri de satılan gıdalarla ilgili olarak denetimlere katıldı. Genelge doğrultusunda Pazar’da unlu mamüller satışının yasak olduğu ve açık yada kapalı olarak satılamayacağı konusunda esnaf uyarıldı.

Yorumlar (0)
banner202