FOÇA EMNİYETİNDEN PAZARCI ESNAFINA HES KODU UYGULAMASI

İzmir’in Foça İlçesi’nde Emniyet Müdürlüğü yurt geneli ve ilçe bazında uygulanan Covid-19 önlemlerine ek olarak tüm esnafa HES Kodu uygulamasını başlattı. Özellikle ilçeye dışarıdan gelen pazarcı esnafına yönelik uygulamanın ilk gününde pazarda satış yapmaya gelen takipli bir esnaf tespit edilerek karantina sürecini tamamlaması için evine gönderildi.

GÜNDEM 09.09.2020, 10:44 Ecem Atabay
FOÇA EMNİYETİNDEN PAZARCI ESNAFINA HES KODU UYGULAMASI

Foça Emniyet Müdürlüğü ekipleri Foça’da Salı günleri kurulan ve çevre yerleşim birimlerinden de çok sayıda vatandaşın alışverişe geldiği pazarda denetime erken saatlerde başladı. Hem esnaf hem alışveriş yapanlar maske ve sosyal mesafe konularında uyarıldı.  65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşlar; yoğunluğun yaşanmaya başlandığı Saat 12.oo’den sonra pazaryerine girmemeleri ve alışverişlerini daha erken saatlerde yapmaları konusunda bilgilendirildi. 85 yaşında olduğu belirlenen bir vatandaşın pazara girmesine izin verilmedi.

ESNAFA HES KODU ZORUNLU

Bu önlem ve uygulamaların yanısıra  bir başka ekip pazarın kurulduğu ilk saatlerde tüm esnafı dolaşarak HES (Hayat Eve Sığar) Kodu sorgulaması yaptı. HES Kodu olmayan esnafa uygulamanın indirilmesi ve kodun alınması konularında yardımcı olundu.  HES Kodu ve GBT sorgulamalarıyla takipli olup olmadıkları araştırıldı. İlçe dışından gelen ve takipli olduğu tespit edilen bir esnaf gerekli işlemlerin ardından evine gönderildi.  Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin HES Kodu ile takip sorgulamalarının bundan sonra sürekli olarak yapılacağı ve ilçedeki sabit seyyar tüm esnafa da uygulanacağı bildirildi. .

Pazarcı esnaflarından Hüseyin Akyüz, HES Kodu uygulamasının toplum sağlığı açısından önemli bir uygulama olduğuna inandığını söyledi. Hüseyin Akyüz; “Herkesin HES Kodu alıp kurallara riayet etmesi hepimizin sağlığı için önemli.  Birimizin değil hepimizin, ülkenin sağlığı için önemli.”dedi. 

Esnaflardan Handan Sarancı’da Emniyet’in uygulamasını desteklediklerini söyledi. Handan Sarancı ; “HES konusunda polislerimiz emniyetten geldiler. Bize HES’in açıklamasını yaptılar. Sağlığımız için, şu korona döneminde, takibimiz için gerekli olduğu bilgilerini verdiler. Destekliyoruz ve çok memnunuz.” dedi.

Pazaryerinde Covid-19’a yönelik önlemlerin yanısıra, hırsızlık ve yankesicilik olaylarına karşı da çeşitli tedbirler alındığı öğrenildi.

Yorumlar (0)
22°
hafif yağmur
banner202