Foça Belediyesi elinde kalan son arazileride satmak istiyor, vatandaşlar çok tepkili

Foça Belediyesi 4 Aralık 2020 tarihinde yapılacak meclis gündemini açıkladı.

GÜNDEM 02.12.2020, 18:23 ecem ata
Foça Belediyesi elinde kalan son arazileride satmak istiyor, vatandaşlar çok tepkili

Belediye içinde çok kıymetli turizm arazilerinin de bulunduğu yerleri satışa çıkarmak istiyor.Bu konuda vatandaşlar çok tepkili . Partilerden de tepki çok .Ak parti İlçe başkanı Ali Haydar Çapçı yaptığı açıklamada "04.12.2020 tarihinde yapılacak meclis toplantısında 16. Gündem maddesiyle ve diğer maddelerde konu alan arazileri için satış kararı almak için oylamaya sunulacak. Konuyla ilgili şerh’i mizi yazdık.Üzerinde Foçalı Çocuklarımızın, tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı olan araziyi sattırmamak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Foça Belediye meclis üyesi Osman Mert de yaptığı yazılı açıklamada “Foça Belediye Meclisi 04.12.2020 Tarihli gündem ile arazilerinin satış kararı konusunu görüşecektir.Mevcut konu komisyonlarda dile getirdiğimiz ve şerh düştüğümüz şekli ile düşünülmektedir.YANİ : Yap-işlet-devret şekli ile TURİZM yatırımcısına ihale ile verilmeli TAPU kesinlikle FOÇA BELEDİYESİNDE KALMALIDIR.MHP Meclis Gurubunun kararı bu şekildedir.Mevcut bölge Foçamızın en değerli yeridir bir daha alabilmek mümkün olmayacaktır”dedi.

Satılmak istenen parseller “ İsmetpaşa Mahallesi Ada1746 Parsel1 17.561,00 m2,Bağarası 400 ada 2 parselde bulunan 484 m2 ,Yeni Foça 10413 ada 2 parselde bulunan 259,10 m2 ,Yeni Foça 10274 ada 2 parselde bulunan 331 m2 ,Yeni Foça 10744 ada 3 parselde bulunan 914 m2 ,Yeni Foça 4744 parselde kayıtlı bulunan 29,36 m2 ,Yeni Foça 10558 ada 13 parselde kayıtlı bulunan 24 m2 ,Yeni Foça 10407 ada 2 parselde kayıtlı bulunan 40,78 m2, gibi.

Bu konuda bir çok vatandaş tepkili . Sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutan vatandaşlar ın yorumları şöyle.

İbrahim Gürsu "Foça Kumburnu'nu satmayı düşünüyorlarmış,Nasıl kendi malınız gibi satışa çıkarıyorsunuz ? Kime sordunuz? Halka mı ? Vebali sizi de bağlar . Burası Halkın malıdır!..

Bayram Düz “Gayrimenkul zaten değerli satmaktan çok daha karlı projeler var..Biraz düşünmek üzerinde görüşmek yapmak gerek en iyi proje ve gelir getiren ise ödüllü yarışma açacaksın..En iyiyi seçip uygulayacaksın.”

Nusret Öztopraktan "Paralar suyunu çekti. Kasa tam takır herhalde."

Ali Çelik "Miras yedi gibi bunlar. Bir dönem geldi oteli sattılar,şimdi de otel yapılacak araziyi satıyorlar. Tüyü bitmeyen yetimlerin hakı var orada yazık Foçalılara"

İsmet Erdoğ "Eski bir belediyeci olarak bu işler şöyle olur,anlatayım isterseniz.Bir şekilde satılır yada kiralanır.Eğer istenilen kişi alamamışsa alan kişiye her türlü zorluk çıkartılır.Sonra hukuki işlemler başlar alıcı perişan edilir, çevresi varsa mücadele edebilir.Eğer ihaleyi istenen kişi almışsa alıcı kişi pandemi döneminde otel veya turistik işletmenin olamayacağını görür. Bir anlamda bu yatırımın olmasının gerçekçi olamayacağını anlatmaya başlar.Devreye bu kez CHP li milletvekilleri girer, sonrasında alınan yerin imar planı değiştirilir konut alanını dönüştürülür.Alan villa yapar ve köşeyi döner.Buranın,pandemi sürecinin uzun süreceğini ve yatırım yapılmasının mantıklı olmayacağını herkes görür.”

Bu nedenle burada Alavera dalavere olacağını her siyasetçi görür.muhtemelen Büyükşehir belediyeside devreye girip burayı satın alabilir. Böyle bir şey olursa heray maddi destek verdiği belediyeden verdiği paraya karşılık arsayı alabilir.Bu tüm bu senaryoların istenilen şekilde olmaması durumunda maliye SSK buraya haciz koyar alacaklarınıda devlet alır.Böyle bir rant olan yerde kimsenin planlarının tutmayacağını herkes görür.Son söz;Burasını CHP li bir alıcıya kimse veremez. Kimse endişe etmesin , AKP’nin burasını izlemeye aldığını her siyasetçi bilir. Burası her ne olursa olsun Belediye Başkanını yer.Bekleyelim ve görelim."dediler.

Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu
banner202