1 aydır vaka görülmeyen şehirde ''ikinci dalga'' paniği

1 aydır koronavirüs vakası görülmeyen Artvin'in Borçka ilçesinde, cenaze için Bursa'dan gelen 3 kişide koronavirüs tespit edilince ilçede büyük panik yaşandı.

GÜNDEM 30.05.2020, 15:56 30.05.2020, 16:05
1 aydır vaka görülmeyen şehirde ''ikinci dalga'' paniği

3 KİŞİDE VİRÜS SAPTANDI, 63 KİŞİ KARANTİNADA
Türkiye'de ilk karantinanın uygulandığı ilçe olan Borçka'da uzun sürenin ardından pozitif vakalar yeniden görülmeye başladı. Önceki hafta içerisinde Bursa'dan Borçka'ya cenaze getiren 3 kişide koronavirüs tespit edildi. Yakın temasta bulunan 2 kişinin daha test sonuçlarının pozitif çıkması üzerine sağlık ekipleri 60 kişiyi daha karantinaya aldı.

"1 AYDIR VAKA GÖRÜLMEMİŞTİ"
Borçka Belediye Başkanı Orhan Ercan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 1 aydır vaka görülmemişti. Bir karantina süreci yaşamıştık. Pozitif vakalar geri döndü. Havaların ısınmasıyla dışarıdan göçte almaya başladık. İl dışından cenazeler geliyor. Bununla birlikte gelen virüs vakaları da oluşabiliyor. Şuana kadar 5 vakamız var, 60 üzerinde vatandaşımızda karantinada" dedi.

"YAPMAMIZ GEREKENLER ÇOK BASİT"
"Yapmamız gereken bir şey var, yapılacaklar çok basit" diyen Ercan "Bir maskemizi takacağız, iki sosyal mesafe dikkat edeceğiz. Üç, hijyen ve kurallarına temizlik kurallarına dikkat edeceğiz. Bu konulara dikkat ettikten sonra bu vakayı da atlatacağız" ifadelerini kullandı.

İl dışından gelen vatandaşlara çağrıda bulunan Orhan, "Tabi ki burası sizin de memleketiniz, buyurun gelin. Fakat geldikten sonra 14 günlük izolasyon kuralına mutlaka uyalım" açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
32°
az bulutlu
banner202