Türkiye'nin Üzüm Başkenti Alaşehir'e Müjde

Türkiye’nin üzüm merkezi Alaşehir’de hayata geçirilecek proje ise üretici her yıl ortalama 150 milyon lira daha fazla kazanacak.

Türkiye'nin Üzüm Başkenti Alaşehir'e Müjde

Dünya bankası işbirliği ile gerçekleştirilecek dev proje ile 136 bin 500 dekar arazi modern sulamaya kavuşurken, üreticinin cebine 2019 rakamlarıyla her yıl ortalama 150 milyon lira daha fazla girecek.

Dünya’nın en büyük çekirdeksiz kuru üzüm ihracatçısı konumundaki Türkiye’nin üzüm ambarı Alaşehir’de 1979 yılında inşa edilen Alaşehir Sulaması, dünya bankası işbirliği ile yenilenecek. Planları hazırlanan projeye göre 40 yıllık açık sistem kanallar borulu basınçlı kapalı sisteme dönüşecek. Hayata geçirilecek bu yeni sistemin hem üreticiye hem de ülke ekonomisine pozitif etkileri olması bekleniyor.

Dünya Bankası işbirliği ile hayata geçirilmesi planlanan yenileme projesi 136 bin 500 dekarlık bir araziyi kapsıyor. Projenin önümüzdeki 4 yıl içinde tamamlanması planlanırken, proje kapsamında zamanla yıpranan açık sistem kanallar, basınçlı borulu kapalı sistem ile değiştirilecek. Yapılacak Alaşehir Sulaması Yenileme Projesi ile 360 km boru hattı döşenecek ve bölgeye ön ödemeli sayaç sistemi kurulacak. Hem su daha etkin kullanılacak hem de üretici hem kullandığı kadar ödeyecek. Alaşehir Sulaması Yenileme Projesi aynı zamanda bölge üreticisine 2019 yılı rakamlarıyla her yıl ortalama 150 milyon 196 bin 663 lira daha fazla kazandıracak.

2019 yılı sonunda ihale edilmesi planlanan projenin uygulama sahasını yerince incelemek için Manisa’ya gelen 12 kişilik Dünya Bankası heyeti, DSİ Genel Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte Alaşehir’de incelemelerde bulundu. Üreticiler ile bir araya gelen konuk heyet talepleri dinledi, projeden beklentileri değerlendirdi.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu