Türk Etnik Pazarından Çıktı, Dünya’nın 7 Kıtasına Ulaşacak

Almanya’da gıda toptancılığı işiyle uğraşırken radikal bir kararla yurda dönen İSBA Tarım Ürünleri Gıda Sanayi Onursal Başkanı Alaettin Şenel, gıda ihracatında sınırları zorluyor.

EKONOMİ 11.09.2020, 10:55 Ecem Atabay
Türk Etnik Pazarından Çıktı, Dünya’nın 7 Kıtasına Ulaşacak

Almanya da babadan oğula uzun yıllar gıda toptancılığı ile uğraşan İSBA Tarım Sanayi 2005 yılında Türkiye’de faaliyet gösteren fabrikadan sektöre hizmet vermeye başladı. Almanya’da ki işletmesini ofise çeviren İSBA Tarım Sanayi; kuru bakliyattan, sebze-meyve konservesine hazır yemekten turşu ve zeytine kadar geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Türkiye’ye döndükten sonra da babadan oğula geleneğini bozmayan Alaettin Şenel, İSBA Tarım’ın yönetimini oğlu İsmail Şenel’e; kurduğu İrem Konserve’nin yönetimini de kızı İrem Şenel’e bıraktı. Genç kuşağın teknolojik hakimiyeti ve dinamizmi, Alaettin Şenel’in tecrübesiyle her geçen gün başarılarına yenilerini ekleyen firma başlattığı yatırımlarla da hedeflerini yükseltti. Alt kuruluşu İrem Konserve ile konserve, salça, hazır yemek gibi sektörlerde Avrupa ve Arap ülkelerinde de adından söz ettirmeye devam ediyor. Ayrıca yine Turgutlu’da hobi olarak başlayıp ticarete dönen besi çiftliğinde büyükbaş hayvancılıkla da sektöre hizmet veriyor. Üretiminin yaklaşık yüzde 95’ini ihraç eden firma Almanya da bulunan İSBA Food ile ihracat takibini gerçekleştiriyor satış ve pazarlama ağı ile müşterilerin taleplerini karşılıyor. Yatırımlarına da bu çizgide yön veren firma ihracatın önemli aktörleri arasındaki yerini koruyor. Üretim ve satışlarına ivme kazandırmanın yanısıra daha kaliteli ve volümlü işler hedefleyen İSBA Tarım iki fabrika ve toplamda 11 bin sekizyüz metrekarelik yeni yatırımlarının da startını verdi. PİYAP A.Ş. tarafından Turgutlu da temelleri atılan İSBA’nın yeni idari binası ve İrem Konserve Fabrikası inşaatlarının ilk etabının Aralık ayı sonunda faaliyete başlaması bekleniyor. 2021Nisan da tamamlanması planlanan İSBA İdari ve merkez bina ise Haziran ayında faaliyetlerine başlayacak.

Covid-19’a Uygun, Tamamen Hijyenik ve Teknolojik

Tamamen devletin ve dünyanın şu anda Covid-19 koşullarına uygun gördüğü hijyen ve gıda uygunluk standartlarına göre projelendirilen binalar da teknolojinin sunduğu tüm imkanlardan faydalanılacak. Temelleri atılan fabrikada son teknoloji makinalarla ürün yelpazesini de genişletmeyi planlayan İSBA Tarım, yeni depolama alanlarına da kavuşacak. Bu iki fabrika, Türkiye de gıda sektörü için konserve ve diğer yan ürünlerin üretimi için de örnek niteliğinde olacak. Bu ürünler içerisinde konserve, salça, organik yaprak, turşu konserve çeşitleri, domates kurusu, bakliyat, reçel, pekmez, tahin gibi çeşitli ürünler yer alacak. Tamamen makine parkurundan geçecek olan ürünler el değmeden ‘topraktan sofraya’ ulaşacak. Bugünkü mutluluğu kelimelerle anlatmanın mümkün olmadığını ve 7 kıta da girilmedik pazar bırakmak istemediğini söyleyen Onursal Başkan Alaettin Şenel, “Avrupa’da iş yaparken Türk ürünlerini dünya pazarlarına sürmenin hayallerini kuruyorduk. 30 yıldır bu konuda mücadele veriyoruz. Almanya da Türk etnik pazarı ve Alman marketlerine ürün sağlarken radikal bir kararla yurda dönerek buradaki fabrikamıza hareket kazandırdık. Amerika, İngiltere Kanada gibi Avrupa’ya hakim olduktan sonra Arabistan, Katar ve Dubai pazarlarına da girdik. İhracat firması olarak zaten iyi olan çizgimizi daha da yükseğe taşımayı hedefliyoruz. Vatana hizmet etmenin mutluluğu hiç bir şeye değişilmez” dedi.

Temel Atma Törenine Yoğun İlgi


İSBA Tarım Sanayi’nin temel atma törenine ilgi büyük oldu. İrem Konserve Yönetim Kurulu Başkanı İrem Şenel’in rahatsızlığından dolayı katılamadığı törene İSBA Tarım Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şenel, Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, Turgutlu İlçe Tarım Müdürü Musa Çallı, Turgutlu Ticaret Borsası Başkanı Selçuk Temel, Turgutlu OSB Başkanı Hami Özer’in yanı sıra bankaların üst düzey temsilcileri, iş adamları ve sanayiciler katıldı.

Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu
banner202