İş Dünyası Faiz İndirimi İle Hareketlendi

İzmir iş dünyası temsilcileri, T.C. Merkez Bankası’nın aldığı faiz indirimi karası sonrası, kararın mevcut duruma pozitif etkilerine dair açıklamalarda bulundu.

İş Dünyası Faiz İndirimi İle Hareketlendi

İzmir iş dünyası temsilcileri, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın politika faiz oranını 250 baz puan düşürerek yüzde 16,5’dan yüzde 14’e indirmesinin ardından alınan karar dair olumlu açıklamalarda bulundular.  İndirim kararının piyasaları hareketlendireceğine ve yatırım ve istihdamı arttıracağına inandıklarını belirten iş dünyası temsilcileri, bu olumlu adımların sürmesi ve nitelikli üretime yönelik yatırımların artmasının önemine dikkat çektiler.

Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın politika faizini 250 baz puan indirerek yüzde 14 oranına indirmesinin olumlu olduğunu düşünüyorum. 2018’in ikinci yarısından sonra içine girdiğimiz ekonomik darboğazdan çıkmanın reçetesinin daha çok üretmek, katma değerli üretim yapmak ve ihracat olduğunu her fırsatta söyledik. Bunları yapmanın yolunun da iş dünyasının ve sanayicilerin yatırım yapmasından geçtiği de bir gerçek. Bu sebeple faizlerin düşmesi, piyasaların hareketlenmesi, yatırım ikliminin oluşmasına doğrudan katkı sağlayacaktır. Uluslararası siyasetin ekonomiye bu derece etki ettiği bir ortamda dış politikada atılan adımların her zaman ekonomiyi de gözeterek atılması da gerekli. Bu konuda ABD’nin yaptırım kararlarından geri adım atması, Rusya ile Suriye konusunda bir mutabakata varılmış olmasının da piyasalara doğrudan pozitif bir etkisi olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Can Yavaş ise yapılan faiz indiriminin ülke ekonomisini canlandırmak için doğru bir hamle olduğunu belirterek, “Merkez Bankası’nın beklentilerin üzerinde bir faiz indirimine giderek 250 baz puan indirim ile politika faiz oranını yüzde 14’e çekmesi, ülkemizin ekonomisinin canlanması açısından son derece doğru bir hamle. Yüzde 24’lerden aşağı yönlü seyreden bu faiz oranının bugün yüzde 14’lere inmiş olması, aşağı yönlü bu hareketin süreceğine ve piyasaların buna olumlu tepki vereceğine olan inancımızı güçlendiriyor. 2020’nin 2019’dan daha olumlu ekonomik göstergelere sahip olması için bu faiz oranlarına piyasaların da hızla olumlu tepki vererek yatırım, istihdam ve büyüme trendine yönelmesi de büyük önem taşıyor. Nitelikli üretim, istihdam ve ihracatın tek çıkış yolu olduğu bu sıkıntılı süreçte yatırımın önünün açılmasına katkı koyan bu faiz indiriminin, piyasanın koşulları ile eşgüdümlü olarak devam etmesi tek temennimiz” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili bir diğer açıklama da Ege Finans Derneği Başkanı Mehmet Vurucu’dan geldi. Vurucu, “Enflasyondaki düşüşe paralel olarak Merkez Bankası’nın faiz indirimi doğru bir adım. 300 baz puanlık bir indirim beklentisindeydim. 250 baz puanlık bir indirim gerçekleşti. Bu olurken döviz piyasasında da hiçbir kıpırdanma olmaması dikkat çekici. Politika faizinin düşmesi kredi faizleri ve mevduat faizlerinin aşağıya inmesini sağlayacak.  Paranın maliyeti azalacağı için reel sektör daha uygun fiyatlarla kredi imkanına kavuşacak. Bu da ekonomimizin büyümesi, çarkların hızının artması açısından çok fayda sağlayacak” diye konuştu.

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu