EPDK'dan İGDAŞ'a fatura soruşturması!

EPDK Başkanı, mevzuata aykırı fatura düzenlediği gerekçesiyle İGDAŞ'a soruşturma açıldığını açıkladı.

EKONOMİ 06.05.2020, 12:22
EPDK'dan İGDAŞ'a fatura soruşturması!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), nisan ayının başında yaptığı duyuru ile, corona virüsü salgını nedeniyle sosyal mesafe kuralına uymak adına, karantina bölgesi ilan edilen yerlerde elektrik ve doğal gaz sayaçlarının okunmayacağını, bu bölgelerde yaşayan vatandaşlara, mevsimsellik de dikkate alınarak, tüketicinin son iki yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden fatura gönderileceği açıklamıştı.

Ancak bu açıklamaya rağmen İGDAŞ görevlileri tarafından doğalgaz sayaçlarının okunduğu görüldü. Ayrıca vatandaşlar da karantina sürecinde kabaran doğalgaz faturalarını görünce tepkilerini sosyal medyadan paylaştı.

Bu tepkiler üzerine İGDAŞ doğalgaz sayaçlarının normal şekilde okunmaya devam ettiğini açıklamıştı. İGDAŞ'tan yapılan açıklamada, ''Daha önce de olduğu gibi gerçek tüketim üzerinden ve sayaçlar yerinde okunarak fatura oluşturulmaktadır" ifadeleri yer almıştı.

İGDAŞ HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

EPDK Başkanı, mevzuata aykırı fatura düzenlediği gerekçesiyle İGDAŞ'a soruşturma açıldığını açıkladı.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, İstanbul’da ikamet eden doğal gaz abonelerinden yoğun şekilde gelen yüksek fatura şikayetlerini tek tek inceledi ve ilgili dağıtım şirketi İGDAŞ’ın mevzuata aykırı sürelerde abonelerine fatura düzenlediğini tespit etti. Gelen şikayetlere baktığımızda mevzuata aykırı sürelerde fatura düzenlendiğini tespit ettik. bu durum haliyle vatandaşlarımızın faturasını oldukça yükseltmiş. Derhal soruşturma açtık. Gerekeni yapacağız" dedi.

Yorumlar (0)
22°
açık
banner202