Bilal Saygılı: Faiz indirimi ile yatırımlar artacak

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği İzmir Başkanı Bilal Saygılı, T.C. Merkez Bankası’nın açıkladığı faiz indirimi kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bilal Saygılı: Faiz indirimi ile yatırımlar artacak

T.C. Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz indirim kararının ardından, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Bilal Saygılı konuya dair yazılı bir açıklama yayınladı.

Bilal Saygılı yayınladığı açıklamada, “Merkez Bankası’nın Temmuz ve Eylül aylarında aldığı kararların ardından piyasaların beklentisi zaten faiz indirimlerinin devam edeceğine yönelikti. Bu bağlamda; Merkez Bankası’nın, piyasa beklentilerine uyumlu bir şekilde aldığı 250 baz puanlık bu indirim, iş dünyasının temsilcileri olarak bizleri oldukça memnun etmiştir” diye konuştu.

Faiz indirimlerinin önümüzdeki 2020 yılında da sürmesi gerektiğini vurgulayan Saygılı, “Bununla birlikte, Merkez’in faiz indirimi sürecini 2020 yılında da sürdürmesi gerektiğine inanıyoruz. Zira ortalama faiz oranının %6 olduğu G20 ülkeleri içerisinde, Arjantin’den sonra en yüksek faiz oranına sahip ülke konumundayız. Yine bu kararın hızlı bir şekilde piyasa faizlerine yansıyacağını umut ediyor ve kamuya da özel ayrımı yapmaksızın tüm bankaların piyasa beklentilerine kulak vererek sanayicinin elini rahatlatacak hamleler yapmasını bekliyoruz” dedi.

Faiz oranlarındaki düşüşle birlikte yatırımların hız kazanacağını belirten Saygılı, “Yılın ikinci çeyreğinde ekonomide görülen %1,5’lik daralmada yatırımların %22,8 oranında azalması etkili olmuştu. Faiz oranlarında gözlenen düşüşle birlikte yatırımlar yeniden hız kazanacak, buna ek olarak son iki çeyrektir azalan iç talep de pozitife dönecektir. Bu doğrultuda, önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomisinin pozitif büyüme yolculuğunun yeniden başlayacağını ifade edebiliriz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
açık