Yeni sınav sistemi yolda!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaöğretim tasarım modelinin yanı sıra sınav tasarımınında çalışıldığını, tasarlanan yeni sınav sisteminin Yükseköğretim Kurumu ile görüşülerek üniversite sınav sisteminin de yeni tasarıma göre yapılandırılmasının planlandığını açıkladı. 

EĞİTİM 30.07.2019, 17:57
Yeni sınav sistemi yolda!

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaöğretim tasarım modelini anlattı. Haftalık ders çizelgelerinde yer alan dersler, seçmeli dersler, ders sayısı konusunda açıklamalarda bulundu.

YENİDEN TASARLANAN HAFTALIK DERS ÇİZELGELERİNDE HANGİ DERSLER VAR

Bakan Selçuk, bakanlığın 2023 Eğitim Vizyonu’nda yer alan hedefler doğrultusunda yeniden tasarlanan haftalık ders çizelgelerinde; mevcut sistemde yer alan bütün derslerin yeni tasarımda da mevcut olup, ortak ve seçmeli ders grupları arasında yer aldığını, ayrıca yeni birçok dersin ilave edildiğini belirterek, “12. sınıflarda matematik ağırlıklı dersler grubu adı altında 4’er saat finansal matematik, veri analizi ve optimizasyon ile matematik uygulamaları IV derslerine yer verilmiştir” dedi.

SEÇMELİ DERS GRUBUNDA YER ALAN DERSLER

Beden eğitimi ve spor, görsel sanatlar ve müzik dersleri ile birlikte tarih, coğrafya, yabancı dil, matematik gibi derslerin öğrencinin ilgi, bilgi ve mizacına göre (eğilime yönelik) seçmeli dersler grubunda yer aldığına işaret eden Milli Eğitim Bakanı, “12. sınıflar için Akademik Yeterlilik Programı (AYEP) yürütülecektir. Öğrencilerimiz bu amaçla alacakları disiplinler üstü kariyer dersleri sayesinde yükseköğrenime ve doğrudan çalışma hayatına geçişte yetkinlik kazanacaklardır” dedi.

HAYAL-ETKİNLİK-YAŞAM (HEY) DERSLERİ

Proje ve sertifika çalışmaları için haftalık 6 ders saati zaman ayrıldığını belirten Milli Eğitim Bakanı, mevcut haftalık ders çizelgelerinde yer alan derslere ilave olarak taslak çizelgeye birçok yeni derslerin eklendiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı, fizik, kimya, biyoloji branşlarının gireceği bu ders yanında 10 ve 11. sınıflarda temel disiplinlere (fizik, kimya, biyoloji) ait dersler ile 12. sınıflara konan ve yine bu derslere kaynaklık edecek disiplinler üstü kariyer derslerinin birlikte düşünüldüğünü, ayrıca beden eğitimi, müzik vb. derslerin diğer dersler gibi seçmeli dersler statüsünde olup söz konusu derslerin 5 saat olarak düzenlenen Hayal-Etkinlik-Yaşam (HEY) dersleri içerisinde yer alacağını açıkladı.

“ÖĞRENCİLERİN ÇOK YÖNLÜ GELİŞMESİNİ SAĞLAYACAK ŞEKİLDE DERS ÇEŞİTLİLİĞİNDE AZALTMAYA GİDİLMİŞTİR”

Milli Eğitim Bakanı, yapılan araştırmalarda hemen hemen bütün ülkelerde ortaöğretimde beş-altı ders olduğunun gözlendiğinin altını çizerek, “Öğrencilerimizin kalıcı öğrenme ile derinleşmesini sağlamak, öğrendikleri üzerinde düşünme zamanına sahip olmaları için öğrencilerin çok yönlü gelişmesini sağlayacak şekilde ders çeşitliliğinde azaltmaya gidilmiştir” dedi.

 “ÜNİVERSİTE SINAV SİSTEMİNİNDE YENİ TASARIMA GÖRE YAPILANDIRILMASI PLANLANMAKTADIR”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaöğretim tasarım modelinin yanı sıra sınav tasarımının da çalışıldığını belirterek, “Tasarlanan yeni sınav sisteminin Yükseköğretim Kurumu ile görüşülerek üniversite sınav sisteminin de yeni tasarıma göre yapılandırılması planlanmaktadır” açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu