Üniversite basına sızdırdı! İşte Çin'deki gerçek ölü sayısı

Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Çin'de vaka ve ölüm sayılarının gizlendiği sık sık dile getirilen iddialar arasında. Çinli bir üniversiteden basına sızan belgeler ise gerçek vaka sayısının 640 binden fazla olduğunu ortaya çıktı.

DÜNYA 18.05.2020, 08:53 berna
Üniversite basına sızdırdı! İşte Çin'deki gerçek ölü sayısı

Koronavirüsün tüm dünyaya yayıldığı Çin'de resmi verilere göre 82 bin 947 vaka ve 4 bin 633 ölüm var . Ancak bazı iddialara göre Çin'deki gerçek vaka sayısı açıklananlardan kat kat daha fazla.

Changsha şehrindeki Ulusal Savunma Teknolojisi Üniversitesi'nden sızan bir rapora göre, ülkede 640 bin vakanın olabileceği söyleniyor.

ABD'li yayın kuruluşu Foreign Policy'nin iddiasına göre sızan raporda 230 şehirden 640 bin vakanın tespit edildiği belirtiliyor.

ÇİN'DE GERÇEK ÖLÜ SAYISI 40 BİN CİVARINDA

 Sızan raporda farklı şehirlerden hastanelere yapılan girişlerin referans alındığı belirtiliyor. Daha önce ortaya atılan iddialarda da Çin'de gerçek ölü sayısının 40 bin civarında olduğu belirtilmişti.

Çin hükümetinin koronavirüsle mücadeledeki başdanışmanı Prof. Dr. Zhong Nanshan de CNN’e verdiği röportajda Kovid-19 salgınının yayılmaya başladığı Vuhan kentinin bazı bilgileri gizlediğini söylemişti.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu