Pentagon: Salgının sona ermesi aylar alabilir

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), dünyayı etkisi altına alan ve birkaç ayda birçok insanın ölümüne sebep olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının tamamen bitmesinin aylar alabileceğini ifade etti. Bakanlık, ordunun gereken her şekilde yardım edeceğini de belirtti.

DÜNYA 25.03.2020, 09:33 Beril Erkanlı
Pentagon: Salgının sona ermesi aylar alabilir

Pentagon binasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, "Bunun en azından birkaç ay süreceğine dair planlama yapmamız gerektiğine inanıyorum, gerekli tüm önlemleri aldık" dedi ve ekledi; "En sonunda,  birkaç aylık periyottan sonra bu salgını atlayacağız".

Aynı basın toplantısında konuşan ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, salgının ne kadar süreceğinin belli olmadığını ve diğer ülkelerin modellerine bakıldığında yaz ortasına kadar devam edebileceğini söyledi. Milley, "Bu modeller ABD için geçerli mi bilmiyorum, ama geçerliyse Mayıs sonu, ya da Temmuz kadar sonra olabilir" dedi.

Orduda, uçak taşıyıcı gemi Theodore Roosevelt'te görev yapan üç Bahriyeli askerde yeni tip Koronavirüs tespit edildiği açıklandı. Gemi, 15 gün kadar önce Vietnam'da demirlemişti.

ABD'de şu ana kadar 50 binden fazla kişide virüs tespit edildi ve 600'den fazlası hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)
16°
parçalı az bulutlu