Dünya Sağlık Örgütü:İspanya’daki koronavirüs salgının yavaşladı

Günlük ölüm geçişindeki artışa ve yeni enfeksiyon oranına rağmen, Dünya Sağlık Örgütü İspanya’daki koronavirüs salgınının yavaşladığını söyledi. Ülke gün gece eski vakalara ek olarak, 6,180 yeni vaka ve 757 yeni ölüm kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü:İspanya’daki koronavirüs salgının yavaşladı

İZMİR GÜNDEM - Dünya Sağlık ÖrgütüGenel Müdür Danışmanı Dr. Bruce Aylward, İspanya'yı ziyaret ettikten sonra, iyimser olmak için çok erken olduğunu, ancak krizin kesinlikle yavaşladığını söyledi.Bugünkü rakamlar Dr. Aylward’ın yorumlardan daha az umut vericiydi. İspanya’daki vaka sayısı 140.510'dan 146.690'a çıktı. Ölü sayısı ise son dört gündeki en fazla sayıya ulaştı ve yeni 757 ölüm ile toplam ölüm sayısı 14.555 oldu. İki gün önce oldukça azalan yeni vaka oranı, birden 4,4 artış ile ikinci kez artış moduna geçti.

146.690 vaka ile koronavirüs vaka sayısı sıralamasında ikinci sırada olan İspanya’nın önünde 400.000 vaka ile Amerika Birleşik Devletleri, hemen arkasında ise İtalya var. İspanya’da en çok zarar alan bölgeler Madrid ve Katalonya oldu. Yeni vakalarda ise bu iki bölge sıralamada başı çekti. Sadece Madrid bölgesinde, İspanya toplamının yaklaşık yüzde 29'unu oluşturacak şekilde 42.000'den fazla vaka var.

Nisanın 2’sinde en fazla ölüm sayısı 950 kişi ile görülmüştü. Birkaç gün azalma olsa da dün gece açıklanan yeni 757 ölüm ile İspanya ikinci en zor gününü yaşadı. Sağlık Acil Durumları Başkan YardımcısıMaria Jose Sierra ise yaptığı açıklamada “Önemli olan, eğilimi ve kümülatif verileri görmek.” dedi ve salı günkü rakamların hafta sonundan bazı gecikmeli eklemeler içerdiğini öne sürdü.

Yorumlar (0)
29°
açık
banner202