Rahvan Atlar’ın Koşusu İçin Menemen’e Geldiler

Menemen Belediyesince bu sene 7.si yapılan Rahvan At Yarışları 3 Kasım Pazar günü Seyrek Arena’da büyük bir katılım ile düzenlendi.

BELEDİYE 04.11.2019, 10:58
Rahvan Atlar’ın Koşusu İçin Menemen’e Geldiler

Menemen Belediyesi’ce ata sporu ve ilçe geleneklerinden olan rahvan atçılığın yaşatılması için bu sene 7.si gerçekleştirilen Geleneksel Rahvan At Yarışları, binlerce yarış severi Menemen ilçesinde buluşturdu.

13 değişik dalda 200 atın mücadelesi Seyrek Arena’da gerçekleştirildi. Gün boyunca büyük bir ilgi ile takip edilen yarışlarda sergilenmiş olan büyük rekabet adeta nefesleri kesti. 7. Menemen Belediyesi Geleneksel Rahvan At Yarışları’nı izlemek amacı ile Türkiye’nin her tarafından Menemen ilçesinde gelen ve bir bölümü tribünlere sığmayan yarış severler kamyon kasası veya traktör römorkundan yarışları izlediler.

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, yarışlarda centilmence hareketler Olmasını istedi. Eski dönemlerden günümüze gelen bir geleneğin olduğunu ve Rahvan adının çok mühim bir karşılığı olduğunu belirten Başkan Aksoy, bu geleneğin Orhun yazıtlarında geçtiğini, Türklerin Rahvan atları ile Orta Asya’dan Anadolu’ya göç ettiklerini, bizim ata sporumuz olduğunu, kendilerinin de bu geleneği devam ettireceklerini ifade etti.

900 metre kum pisti olan Seyrek Arena’da, bu sene Türkiye’nin her tarafından 2 yüz at ve jokey kıyasıya mücadele ettiler. Yarışlar 13 ayrı kategoride yapıldı ve toplamda 99 bin 500 TL para ödülü verildi.

Yorumlar (0)
25°
açık
banner202