Ödemiş’te Öğretmenler Günü’nde duygu dolu açılış

Ödemiş Belediyesi’nin Zafer Mahallesi’nde oluşturduğu Eğitim Şehitleri Parkı, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde hizmete sunuldu. Açılış töreninde duygu dolu anlar yaşandı.

BELEDİYE 25.11.2020, 14:52 ecem ata
Ödemiş’te Öğretmenler Günü’nde duygu dolu açılış

Kentin yeşil alan kapasitesini artırmaya devam eden Ödemiş Belediyesi, Ödemiş Belediye Meclisi’nde alınan kararla ismi Eğitim Şehitleri Parkı olarak belirlenen Zafer Mahallesi Şehit Erdal Bodur Caddesi’ndeki yeni parkı 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Ödemişlilerin hizmetine sundu.  

Şehit olan ve görev yaparken hayatlarını kaybeden eğitimcilerin aileleriyle birlikte Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis, belediye meclisi üyeleri, eğitim sendikalarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcilerinin katıldığı açılış töreni Ödemiş Belediye Bandosu eşliğinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ödemiş Belediyesi halkoyunları ekibi zeybek gösterisi sergiledi. 

Başkan Eriş: “Bu anıt sevdiklerimizi yüreğimizde yaşatmamız için” 

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş yaptığı konuşmada, “Bu anıt sevdiklerimizi yüreğimizde yaşatmamız için. Bu Öğretmenler Günü’nde onlar yanı başımızda biliyoruz. O anlamda bu açılışı düşündük. Bugün burada zeybek oyunu olsun istedik. Çünkü Ayhan Kökmen öğretmenim, burada olsa bu töreni nasıl düzenlerdi? Onu da düşündük. Eğitimci olarak görev yaparken yitirdiğimiz Mustafa Yılmazlar arkadaşımız da burada, İsmail Erkut arkadaşımız da bir yanımızda. Yine beraber çalıştığımız öğretmen arkadaşlarım, ağabeylerim var bu anıtta. Kazada kaybettiğimiz sevgili öğrencilerimiz, öğretmen arkadaşlarımız ve şoför arkadaşımız. Ben öğrenciyken yangın faciasında kaybettiğimiz lise ve meslek lisesindeki arkadaşlarımızı da tarihe not ettik burada. Çünkü Türkiye’nin dört bir yanından gelen ailelerin evlatlarıydı onlar. Ayhan Kökmen’i aramızdan alan o menfur günü de unutmadık. Ama o günün anılarıyla değil Ayhan Kökmen öğretmenimiz sevgi dolu anılarıyla birleştik. Teröre kurban verdiğimiz Şehit Lokman Çeker arkadaşımın anılarını burada yaşatıyoruz. Unutmamak ve unutturmamak adına bir sevgi anıtı olarak Ödemiş tarihine not düştük. Ruhları şad olsun” dedi.  

Duygu seli yaşandı 

1975 yılında Balıkçıoğlu Öğrenci Yurdu’ndaki yangında can veren öğrenciler, 1988 yılında Tunceli’de bölücü terör saldırısında şehit olan Ödemişli öğretmen Lokman Çeker, 1997 yılında Çıraklık Eğitim Merkezi’nin teknik gezisi dönüşü trafik kazası sonucu hayatını kaybeden öğretmen öğrenci ve araç sürücüsü ile 2017 yılında görevi başında menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybeden okul müdürü Ayhan Kökmen ve Ödemiş’te görev yaparken hayatını kaybeden öğretmenlerin adlarının yer aldığı anıtın ve parkın açılışı duygu dolu anlar yaşattı. Açılış sonrası, ailelerle birlikte çınar ağacı dikilerek can suyu verildi. 

Görevi başında uğradığı saldırıcı sonucu yaşamını yitiren Ayhan Kökmen’in kendisi gibi öğretmen olan eşi Ümmü Kökmen, “Duygularımı ifade etmem mümkün değil. İsmini burada Ayhan Kökmen olarak bile görmek yetti bana. Bunu düşünen ve bu anıtı yapan, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. ‘Şehitler ölmez, eğitim durmaz’ diyorum” şeklinde konuştu. 

“Eğitim Şehitleri Parkı” için sundukları fikrin destek gördüğünü, Ödemiş Belediye Meclisi’nin karar aldığını ve sendikaların da bir araya geldiğini ifade eden Ödemiş Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Murat Gökşin, “Tüm eğitim sendikalarımıza ve Ödemiş Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi. 

Yorumlar (0)
banner202