Küçük Menderes Ovası’nın merkezi “Beydağ Barajı’na" can suyu geliyor

Ödemiş Beydağ Barajı'na yılda 12,5 milyon metreküp su sağlayacak "Beydağ Barajı İlave Su Temin Projesi" faaliyete geçti. Sistem'den dev baraja su aktarımı başladı.

BELEDİYE 10.01.2020, 09:13
Küçük Menderes Ovası’nın merkezi “Beydağ Barajı’na" can suyu geliyor

 120 bin dekar araziyi sulayan dev baraja yılda 12.5 milyon m3 su sağlayacak “Beydağ Barajı ilave Su Temin Projesi” 1. Kısım’da su verilmeye başlandı. Baraj havzasına Tasavra Çayı’ndan yeni yılla birlikte su verilmeye başlandı. Beydağ Barajı’na yılda 12,5 milyon m3 su sağlayacak “Beydağ Barajı İlave Su Temin Projesi’ 1. Kısım işinde yüzde 80 gerçekleşme oranına ulaşılarak Mutaflar (Tasavra) Çayı’ndan dev baraja su aktarılmaya başlandı.

Yılda 12,5 milyon m3 su verilecek

 “Beydağ Barajı İlave Su Temini Projesi 1 Kısım Projesi” ile Mutaflar (Tasavra) ve Abu Hayat Çaylarının havzalarındaki suyun 1200 ve 1800’lük borularla baraj havzasına aktarılması planlandı. yüzde 80 fiziki gerçekleşme oranına ulaşılan proje kapsamında şu ana kadar 6 km boru döşendi. Mutaflar (Tasavra) Çayı üzerine yapılması planlanan Dudunun, Mutaflar regülatörlerinin inşası bitirildi. Tabakane regülatörün de ise  yüzde 60’fiziki gerçekleşme oranına ulaşıldı. Abu-hayat Çayı havzasına ise Abu-hayat ve Uzunoluk Regülatörleri inşa edildi. Kanlı Regülatörünün inşası ise devam ediyor.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘248 milyon m3 su tutma kapasitesi ile Küçük Menderes Ovası’na adeta bereket akıtan Beydağ Barajı’na Mutaflar (Tasavra) Çayı’ndan can suyu verilmeye başlandı" diyerek yüzleri güldürdü.

Çiftçinin yüzü gülecek

Proje ile İzmir’in en büyük sulama barajı olan Beydağ Barajı’na her yıl Mutaflar (Tasavra) Çayı havzasından 10, Abu-hayat Çayı havzasından ise 2.5 milyon m3 olmak üzere toplam 12.5 milyon m3 ilave su temin edilecek.  Küresel ısınmaya bağlı mevsim değişiklikleri nedeniyle havzanın yeterli yağış alamaması Beydağ Barajı’nda ki su seviyesi oranlarını özellikle yaz aylarında bir hayli düşürüyordu. Proje ile dev barajda artık daha çok su birikecek. Ödemiş Ovası daha çok sulama imkânına kavuşacak Genel Müdür Aydın, "3’te 2’si tamamlanan Ödemiş- Beydağ Sulama Projesi ile şu anda 120 bin dekar arazinin basınçlı borulu sistem ile sulanıyor. Projenin tamamı bittiğinde Beydağ Barajından Küçük Menderes Ovası’nda toplam 196 bin 650 dekar arazinin sulanmış olacak "dedi. 

.

Yorumlar (0)
23°
açık