Karabağlar'da 29 Ekim Coşkusu

Karabağlar Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü’nde coşku sokaklara sığmadı.

Karabağlar'da 29 Ekim Coşkusu

Ellerinde Türk Bayrakları, Atatürk posterleri ve meşalelerle, marşlar ve sloganlar eşliğinde Fahrettin Altay Meydanı'ndan Üçyol Uğur Mumcu Parkı'na yürüyen binlerce kişi, Cumhuriyet Bayramını kutladı. Uğur Mumcu Parkı'nda yurttaşlara seslenen Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Cumhuriyet bizim sevdamız, inancımız, yaşamımız. Cumhuriyet bizim her şeyimiz” dedi.

Karabağlar Belediyesi'nin düzenlediği Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine bu yıl yoğun katılım oldu. Fahrettin Altay Meydanı metro çıkışında buluşan yurttaşlar, halaylar çektiler, marşlar söylediler. Daha sonra Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve eşi Fügen Selvitopu, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ve eşi Müberra Beko, Malatya Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Çetin Özdemir, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de aralarında olduğu binlerce kişi, Üçyol'a doğru harekete geçti. Göztepe taraftarları da güzergahın farklı kesimlerinde yaktıkları meşalelerle ve  açtıkları pankartlarla geceye renk kattı

Her yaş grubundan yurttaşın yer aldığı kortej, yaklaşık 6 kilometrelik yoldan bandonun çaldığı marşlar eşliğinde, coşkuyla geçti. Uğur Mumcu Parkı'na ulaşan binlerce kişi burada havai fişek gösterisi ve 10. Yıl Marşı'yla karşılandı. Yürüyüşün ardından Kuvayi Milli Derneği'nin zeybek gösterisi gerçekleştirildi.

Uğur Mumcu Parkı’nda Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayarak konuşmasına başlayan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Cumhuriyetin bekçileri, sahipleri! Sizler oldukça Cumhuriyet ilelebet yaşayacaktır. Mustafa Kemal'in gözü arkada kalmadı, kalmıyor. Cumhuriyetin sevdalıları ona sonuna kadar sahip çıkıyor, çıkacak. Umarım Cumhuriyetimizin 100. yılını da yine bu alanda, binlerce kişi bir arada, coşkuyla kutlarız. Cumhuriyet bizim sevdamız, inancımız, yaşamımız. Cumhuriyet bizim her şeyimiz. O varsa bizler varız” diye konuştu.

Türk Ulusunun özünde özgürlük ve bağımsızlık ruhu olduğunu vurgulayan Başkan Selvitopu, “Cumhuriyet 7 düvele direnerek verilen mücadeleyle kuruldu. Bugün etrafımızı kuşatanlar, geçmişte bizim ülkemizi işgal etmişlerdi. Cumhuriyeti kuranlar onları azimle, verdikleri mücadele sonucu kovdular. Şimdi uzaklardan sınırlarımıza gelenler bize hesap sormaya kalkıyorlar. Bu toprakların insanları ancak kendi toplumuna hesap verir. Bir başka yerden gelip oranın kaynaklarını emperyalist amaçlarla kullanmak isteyenlere asla teslim olmayacağız. Cumhuriyet özgürlüğe, bağımsızlığa sonuna kadar sahip çıkmaktır. Biz bunu Ulusal Kurtuluş Savaşı Önderi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarından aldık. Bayramınız kutlu olsun. Yaşasın Cumhuriyet!” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
22°
açık