İzmir yaralarını sarıyor! Ormanlar için tek yürek

İzmir, geçtiğimiz hafta 5 bin hektardan fazla bir orman alanını etkileyen yangının yaralarını birlikte sarmak için tarihi bir organizasyona imza attı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir ormanlarını korumak için düzenlenen “Orman Konseri” kentin işgalden kurtuluşunun 97’nci yıl dönümünde ikinci bir bayram yaşattı.

BELEDİYE 10.09.2019, 12:47 10.09.2019, 12:52 Özgür Çakar / ozgurcakar@izmirgundem.com
İzmir yaralarını sarıyor! Ormanlar için tek yürek

Geçtiğimiz haftalarda İzmir'de çıkan orman yangınları sonucu yok olan ağaçların yerlerine yenilerinin dikilmesi için ilk adım atılmıştı.

İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için düzenlenen "Orman İzmir" konserine onbinler katıldı. Kültürpark'ta gerçekleşen dayanışma konseri tarihi anlar yaşattı. Geç saatlere kadar süren konserde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Bu tablo İzmir'e bayram yaşattı" dedi.


İzmir Karabağlar'da başladıktan sonra Menderes ve Seferihisar ilçelerine de sıçrayarak 5 bin hektardan daha fazla bir orman alanını etkileyen yangının yaralarını birlikte sarmak için tarihi bir organizasyona imza attı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir ormanlarını korumak için düzenlenen “Orman Konseri” 9 Eylül kurtuluş günü ile birlikte ikinci bir zafer havasında gerçekleşti.


Dayanışma konserinde bir açıklama yapan Başkan Tunç Soyer şunları söyledi:


“Bu şehrin Belediye Başkanı olarak, bugüne kadar birbirinden nefret eden iki ağaç hiç görmedim. Bir ormanın, diğerini katlettiğini hiç duymadım. Yeryüzünde, biz insanlardan başka birbirini esir eden canlılar olduğunu hiç işitmedim. Ağaçlar yapıyorsa, biz de yapabiliriz.İzmir’de 18 Ağustos Pazar günü başlayıp üç gün süren ve hepimizi derinden sarsan bir yangın yaşadık.Bu yangında 5 bin hektar, yani yaklaşık Karşıyaka ilçesi kadar bir alanı kaybettik. Fakat asla umutsuzluğa yer yok. İzmir’in doğasını korumak, ormanlarını geliştirmek için kararlıyız. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yangının yaralarını sarmak için sizlerle ortak hareket edeceğimiz bir çalışma başlattı. 30 Ağustos’ta, 'Gel, gör, koru' sloganıyla Menderes Efemçukuru Devedüzü Mevkii’nde 'Orman İzmir' Buluşması'nı gerçekleştirdik. Bu buluşmanın ardından, bir ilke şahitlik ettik ve İzmir Büyükşehir Meclisi yanan orman alanında toplandı. Halkımızın görüş ve önerilerini dinledik, onlarla birlikte karar verdik.9 Eylül’ün bir asırlık ruhuna, birlik ve beraberliğimizin kayıtsız şartsız tecellisine, her zaman olduğu gibi bugün de çok ihtiyaç olduğunun altını çizen Başkan Soyer, kampanyaya destek veren tüm sanatçıları sahneye davet ederek, “Ülkemizin her yerinden yüreği İzmirlilerle birlikte atan herkese ve müziğiyle bu dayanışmayı daha da büyüten tüm sanatçı dostlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Onlar olmasa, şüphesiz böyle özel bir geceyi gerçekleştiremezdik. Ormanlarımız için tesis ettiğimiz eşsiz birlikteliğin devam etmesi ümidiyle, hepinize en kalbi şükranlarımı sunuyorum” 

İzmirlilerin büyük ilgi gösterdiği dayanışma konserinde Gazapizm, Anıl Piyancı, Serap Yağız, Niyazi Koyuncu, Oğuzhan Uğur, Edis, Halil Sezai, Gripin, Hayko Cepkin ve Haluk Levent sahne aldı. Ünlü sanatçıların ve on binlerce İzmirlinin desteği ile düzenlenen konserden elde edilen gelir,  İzmir ormanlarının korunması için yapılacak çalışmalarda harcanacak.

Yorumlar (0)
-1°
açık