İzmir Çeşme'nin toprağına sahip çıkılacak!

Çeşme Belediyesi gerçekleştirdiği olağan toplantısının ardından ilçenin topraklarına sahip çıkılması ve gereken üretimin yapılması için harekete geçti.

İzmir Çeşme'nin toprağına sahip çıkılacak!

Çeşme Belediyesi tarafından her ay olağan şekilde düzenlenen meclis toplantısının bir yenisi düzenlendi. Bölgede ihaleye çıkılan 2 milyon metrekarelik bir arazinin olduğu tespit edildi. Bu arazilerin kullanımı konusunda Başkan Oran açıklamalarda bulundu. Çeşme Belediyesi olarak değil Çeşme halkı olarak bölgeye ve arazilere sahip çıkılması gerektiğini ortaya koydu. Çeşme'nin toprağının yine Çeşme'de kalması için bazı çalışmalar düzenleneceği öğrenildi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi süreci destekliyor

Çeşme Belediyesi ilçenin toprak bütünlüğü ve verimliliği konusunda son derece verimli olduğunu anlattı. Bölgedeki büyük araziler için ihale çalışmaları başlatıldı. Bu çalışmaların ardından tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkilerin yerleştirilmesi için çalışmalar başlayacak. Ancak kullanılmayan arazilerin de düzenlenen toplantının ardından yeniden kullanılabilmesi için çalışmalar başlayacak. 

Başkan Oran Çeşme'de bulunan varlıkların sadece belediye tarafından değil halk tarafından sahiplenilmesinin de endemik bitkilerinin üretiminin de bölge için önemine değildi. Milli emlak projesi bu kapsamda sadece Çeşme Belediyesi olarak değil Çeşme halkı olarak sevilen ve sahiplenilen bir proje haline geldi. Projenin maddi anlamda da desteklenmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerekli çalışmaların yapıldığı özellikle kaydedildi. 120 bin liralık bir bütçe ile ihaleye çıkılması planlanıyor. Bu ihalenin sonucunda Çeşme bahçesi projesi yapılacak. Endemik bitkilerin yetiştirilmesi gerçekleştirilecek. Böylece hem Çeşme toprakları değerlendirilecek hem de yeni bir üretim için harekete geçilecek. 

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu