İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Bir İlk Daha

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uzundere'deki 32 hektarlık kentsel dönüşüm bölgesinde hayata geçireceği "Altyapı galeri sistemi" ile Türkiye'de bir ilke imza atacak.

BELEDİYE 19.09.2019, 19:54
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Bir İlk Daha


İnşaat aşamasında olan “altyapı galeri sistemi” ile atık su, içme suyu, yağmur suyu, elektrik ve veri hatları yer altındaki galeri içinde toplanacak. Böylece nakil hatları ve kanallarda meydana gelebilecek arızalar galeri içine girilerek, asfalt kazılmadan, kaldırımlar bozulmadan tamir edilebilecek.

Altyapı tünel sistemiyle ihtiyaç duyulan tüm müdahaleler sistem içerisinden gerçekleştirilecek, çevreye rahatsızlık verilmediği gibi trafikte aksamayacak.


Kameralar İle İzlenecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştireceği Uzundere'deki galeri sistemde içerisinde imalat, bakım, temizlik gibi işlerin yapılabilmesi için gerekli araç ve ekipmanların çalışabileceği hareket koridoru ile yangın, taşkın gibi olumsuz durumlarda müdahale veya kaçış için uyarı sistemleri de bulunacak. Sistem içerisindeki tüm bölgeler kameralarla izlenecek.

 2. etap Altyapı Çalışmaları Başlıyor
Altyapı galeri sisteminin yanı sıra, ihalesi yapılan bölgede yer alan Yurtoğlu Deresi de mevcut dere boyutları taşkın durumu göz önüne alınarak yeniden projelendirildi ve inşaat işine dahil edildi. Uzundere 2. etaptaki ada dışında kalan yeni altyapı işleri de bu kapsamda gerçekleştirilecek. İnşaat yapılacak bölgelerde bulunan yapıların tahliyesi devam ederken, yüklenici firma tahliyelerin ardından yıkım işlerine başlayacak ve iş programı doğrultusunda inşaatları tamamlayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uzundere, Örnekköy, Ege Mahallesi, Gaziemir Aktepe-Emrez, Bayraklı, Ballıkuyu ve Güzeltepe olmak üzere kentin yedi ayrı bölgede 308 hektarlık alanda kentsel dönüşüm çalışmaları yürütüyor.

Yorumlar (0)
17°
açık
banner202