İzmir Büyükşehir 50 bin saksı sardunya hediye edecek!

İzmir Büyükşehir Belediyesi anneler gününde hem anneleri sevindirmek hem de zor günler yaşayan çiçek üreticilerine destek için küçük üreticiden aldığı sardunyaları dağıtacak.

BELEDİYE 07.05.2020, 19:13 07.05.2020, 19:20 Özgür Çakar / ozgurcakar@izmirgundem.com
İzmir Büyükşehir 50 bin saksı sardunya hediye edecek!

Koronavirüs salgını nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan çiçek üreticilerine can suyu İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden geldi. Üreticiye destek olmak için kooperatiflerden alarak gıda kolilerine taze sebze ekleyen Büyükşehir Belediyesi, anneler gününde hediye etmek için küçük üreticiden 50 bin saksı sardunya aldı.  

Çiçekçiler de kazanacak
Büyükşehir Belediyesi salgın sürecinde çiçek üreticilerine olduğu kadar tezgahlarda çiçek satan yurttaşlara da bu projeyle destek oluyor. Aralarında seyyar çiçekçilerin de bulunduğu 150 kişi ücret karşılığında dağıtımda görevlendirildi. Sardunyalar ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Süt Kuzusu Projesi ve gıda paketi desteğinden yararlanan yurttaşların evlerine Büyükşehir ekipleri tarafından ulaştırılacak. 

Emeklerimize yazık olacaktı
Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Sever, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tarım politikasının kooperatiflerin gelişimine büyük ivme kazandırdığını belirterek, koronavirüs sürecinde de verilen destek için teşekkür etti. Salgın nedeniyle sektörün ciddi zarara uğradığına değinen Sever, "Biz süs bitkisi üreten kooperatifiz. Ülke genelinde süs bitkisinden geçimini sağlayan 500 bin aile var. Ciddi bir ekonomik güç. Büyük çoğunluğu da küçük aile çiftçisi. Çok ciddi dar boğaza girdik. Ancak bu süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi  planlamasını bozmadan alımlarına devam etti. Yaklaşan anneler günü öncesi ise  Büyükşehir'den elimizde kalan çiçekleri anneler için değerlendirme önerisi geldi. Eğer biz bu çiçekleri belediyemiz işbirliği ile annelere ulaştıramasaydık yazık olacaktı.  Bu emek,  işçilik ve güzellik yok olacaktı. Bu işbirliği hem annelerimizi mutlu edecek hem de üreticimize can suyu olacak" dedi.

“Büyükşehir'in desteği çok önemli” 
Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin üretici kadın ortaklarından Asuman Kubilay, koronavirüs döneminde çiçek üreticilerinin sıkıntılı bir dönem yaşadığını belirterek, "Satışlarımız tamamen durdu. Büyükşehir'in bize desteği çok önemli. Bu çiçekler alınmasaydı atılacaktı, emeklerimize yazık olacaktı. Büyükşehir'e teşekkür ediyoruz" dedi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından annelere hediye edilecek sardunyaların hazırlanmasında görev alan kooperatif çalışanı Nejla Gönül ise, "Salgın nedeniyle işlerimiz çok kötü oldu. Eğer Büyükşehir desteği olmasaydı bütün çiçeklerimiz çöpe gidecekti. İyi ki varlar. İyi ki bize destek oluyorlar" şeklinde konuştu.   

Yorumlar (41)
Melahat Çakar 3 hafta önce
Güzel bir fikir bu sor günlerde biz annelere moral olur.
Tulay cantez 3 hafta önce
Sardunyamiz geldi buince düşünceniz için çok teşekkür ediyorum kutluyorum sizi
Merve sarımollaoğlu 3 hafta önce
Sardunyalara Nasıl sahip olabiliriz
Esen eşençay 3 hafta önce
Ben gıda yardımı istemiyorum. Ama sardunyayı çok severim o yüzden sardunyadan istiyorum. Teşekkürler
Yusuf odabaş 3 hafta önce
Çok teşekkürler
Dilber varol 3 hafta önce
Bende istiyorrummm 7301 sok no 45 daire 1 yamanlar
Arzu 3 hafta önce
Bızde istiyoruz annemiz için inönü mah..
Güler kılık 3 hafta önce
Çok güzel düşünce teşekkürler sn. Başkan
mine dp 3 hafta önce
Bende istiyorum , nasıl ulaşabilirim .
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25°
az bulutlu