Fatma Çalkaya “Rektörlük kendi açıklaması ile çelişiyor”

Bugün, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Sağlık Emekçilerinin ek ödemelerdeki kesintilere karşı başlattıkları eyleme katılarak sağlık emekçilerine destek veren Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, akşam saatlerinde 9 Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcıları, Hastane Başhekimi, bazı hastane çalışanları ile AK Parti ve MHP İlçe Başkanları’nın belediye önünde katıldığı protesto eylemini şaşkınlıkla izlediğini ifade etti. Başkan Çalkaya “Atanmış bir kişinin siyasi parti temsilcileri ile seçilmiş birisini gerçek olmayan bilgilerle eleştirmesine Türkiye ilk kez tanıklık ediyor” dedi.

BELEDİYE 26.06.2020, 23:39 beril
Fatma Çalkaya “Rektörlük kendi açıklaması ile çelişiyor”

Sağlık Emekçilerine minnet borçluyuz

Öncelikle eyleme katılma nedenini açıklayan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya “Bu savaşta bizleri koruyan sağlık ordusuna hepimizin minnet ve şükran borcumuz var. Bu ülkenin tüm yetkilileri ve vatandaşları salgının yoğun olduğu günlerde akşam balkonlarına çıkarak sağlık emekçilerini alkışladı. Ben ve tüm Balçova Halkı’da bu destek eylemine katılarak sağlık emekçilerine olan minnetimizi ifade etmeye çalıştık. Bugün de tamamen yasal olan bir eylemde haklarının yendiğini düşünen sağlık emekçilerine destek olmaya gittim. Salgın günlerinde neden alkış eylemine katıldıysam bugün de aynı duygular ile eylemlerine destek vermeye gittim” dedi.

Siyaset bulaştı diyen rektörlük ilçe başkanlarını davet etmiş

Akşam saatlerinde 9 Eylül Üniversitesi Başhekimi Semih Küçükgüçlü’nün okuduğu basın açıklamasının nasıl bir mantıkla yazıldığını anlamakta güçlük çektiğini ifade eden Başkan Çalkaya “Büyük ihtimal ile siyasi baskıyla yazdırılmış ve okutulmuş bir basın açıklaması. Çünkü Sayın Başhekimin açıklamasının baştan sona çelişkiler ile dolu olduğunu görüyoruz. Öncelikle ‘hastanenin iç işlerine siyaset bulaştırmayın’ diyen Sayın Başhekim basın açıklamasına Ak Parti ve MHP Balçova İlçe Başkanları ve üyeleri ile birlikte gelmiş. İki partinin Gençlik Kollarından ve Kadın Kollarından vatandaşlarımız Sayın Başhekimin arkasında sağında ve solunda duruyorlardı. Atanmış bir kişinin siyasi parti temsilcileri ile seçilmiş birisini gerçek olmayan bilgilerle eleştirmesine Türkiye ilk kez tanıklık ediyor” dedi.

Hastaneye her gün yemek gönderdiğimizden başhekimin haberi yok

İkince çelişki ise Sayın Başhekimin pandemi süresince bizim Balçova’da yeterli şekilde çalışmadığımızı söylemesi oldu. Çünkü biz bu süreçte Türkiye’de en iyi çalışan ve en iyi çözümler üreten belediyelerin arasında yer alıyoruz. Yaptığımız çalışmaları kamuoyu da biliyor ve takdirle karşılıyor. Tüm sokaklarımızı, kamu kurumlarını, okulları, camileri, parkları, eczaneleri hatta 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi’ni de dezenfekte ettik. İlçe Sağlık Kurulumuz tarafından belediyemize verilen tüm görevleri de yerine getirdik. Ayrıca her gün 1000 yaşlı vatandaşımıza sıcak yemek ve erzak götürdük. 450 bin adet maske dağıttık. 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi Acil Pandemi biriminde çalışan 200 sağlık personeline ve evine gidemediği için ilçemizdeki yurtlarda kalan sağlık çalışanlarına haftanın belirli günlerinde öğle yemeği ve içme suyu gönderdik. Sayın Rektörün ve Başhekimin bunların hiçbirinden haberinin olmaması gerçekten düşündürücüdür” diye konuştu.

Sağlık Emekçilerine destek vermekten gurur duyuyorum

Rektörlüğün hazırladığı ve Başhekimin eline verilerek Başhekim tarafından okunan bu açıklamanın gerçek olmayan bilgiler ile dolu olduğunu ifade eden Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya “Benim hastanede açıklama yaptığımı söylüyorlar. Bu kesinlikle doğru değil. Ben herhangi bir açıklama veya demeç vermedim. Ben oraya sadece haksızlığa uğradığını düşünen sağlık çalışanlarına destek olmaya gittim. Alkış eylemine hangi duygular ile destek verdiysem bugün de aynı duygularla destek olmaya gittim. Çünkü ben bir kentin yöneticisiyim. Bizler için canını hiçe sayarak görev yapan sağlık emekçilerinin yasal hak arama eylemine destek vermekten de gurur duyuyorum” dedi.

Yorumlar (0)
35°
açık
banner202