Bostanlı'daki Yatık Binalar Yeniden Değerlendirilecek

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay Bostanlı’daki yatık binaların sakinleriyle birlikte tahliye kararına ilişkin görüşmek üzere İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile toplantı yaptı.

Bostanlı'daki Yatık Binalar Yeniden Değerlendirilecek

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, dün yaptığı açıklamada Bostanlı’da Valiliğin yenilenmek üzere hakkında tahliye kararı çıkarttığı evlerin sakinleri ile konuyu görüşmek üzere Valiliğe gideceğini açıklamıştı. Bugün apartman sakinleri ve Tugay, İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile tahliye kararını görüşmek üzere makamında toplandı.

Yapılan toplantı sonrası Vali Erol Ayyıldız ile verimli bir toplantı gerçekleştirildiğini ifade eden Tugay, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Binalar bir hafta içerisinde boşaltılacak ancak Sayın Valimiz, kullanılmaması kaydıyla daire ve iş yerlerindeki düzenin korunabileceğini, eşyaların yerinde kalabileceğini ifade etti. Hak sahibi vatandaşlarımız, bizim aracılığımızla, dairesini ve dükkanların kapalı alanını kullanmadığına dair Valiliğe dilekçe verecek. Dükkanlar sadece kendilerine ait açık alan ve varsa bahçeleri kullanabilecekler. Yaklaşık bir aylık süre içerisinde zemin ve binaların ayrı ayrı risk açısından analizi ve etüdü, sağlamlık testi yapılacak. Yani yeni bir değerlendirme olacak. Çıkacak rapora göre de binaların yıkılması ve yeniden yapılması ile ilgili bir karar vereceğiz. Süreci İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile beraber yürüteceğiz. Valimize de her aşamada bilgi aktaracağız” dedi.

Apartman sakinlerinin mağdur edilmemesi için ellerinden gelen desteği vereceklerini belirten Karşıya Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Sayın Valimiz kira ve benzeri sosyal yardımlarda bulunulabileceğini söyledi. Kendisine anlayışlı yaklaşımından ötürü teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki süreci bütün bu kurumlar arasında koordinasyon içinde yürüteceğiz. Orada oturan vatandaşlarımıza da düzenli olarak hem bilgilendirme yapacağız hem de bu sürece onların katılımını sağlayacağız. Taşınma, başka yerde yaşama gibi durumlarda mağduriyet oluşmaması adına kendi imkanlarımız çerçevesine elimizden gelen maksimum yardımı göstereceğiz. Kimin ne düzeyde yardıma ihtiyacı olduğuna dair gerekli değerlendirmeleri yapacağız. Eminim Büyükşehir Belediyemiz de bu konuda destek olacaktır” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu