Bornova'da şiddet mağdurları için 90 kişilik "Misafir Evleri" projesi!

Koronavirüs salgını süresince artan aile içi şiddete karşın Bornova'da şiddet mağdurları için 90 kişilik "Misafir Evleri" açılıyor.

BELEDİYE 15.04.2020, 13:22
Bornova'da şiddet mağdurları için 90 kişilik "Misafir Evleri" projesi!

Koronavirüs salgını nedeniyle evde geçirilen süre artması aile içi şiddeti de da arttırdı. Bornova Belediyesi, şiddet mağdurlarının güvenli şekilde kalacağı Misafir Evleri projesini hayata geçiriyor. İlk aşamada 42 kişinin ağırlanacağı bu evlerde kapasite 90 kişiye çıkarılacak. 

PSİKOLOJİK DESTEK ALABİLECEKLER

Farklı bölgelerde bulunacak ve gizli tutulacak olan misafir evlerinde fiziksel ihtiyaçların yanı sıra uzman psikolog ve sosyologlar ile de şiddet mağdurlarına destek olunacak. Geçici olarak hizmet verecek Misafir Evleri’nin sayısı ihtiyaç duyulması halinde arttırılacak.

"EVDE KALMAK BAZILARI İÇİN KATLANILMAZ OLABİLİR"

Tüm dünyayı tehdit eden salgının yarattığı korku ve endişe, sokağa çıkmaya getirilen kısıtlamalar ve yaşanan ekonomik sıkıntıların toplumsal bir travmaya neden olduğunu söyleyen Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Koronavirüsün yarattığı tüm olumsuzluklar özellikle evlerinde kalan vatandaşlar üzerinde daha büyük etki yaratıyor. Uzmanlar, son bir aylık sürede aile içi şiddette net bir artış olduğunu, bunun bir kısmının da şikayete dönüşmediğini ortaya koyuyor. Salgınla mücadele ettiğimiz şu günlerde evde kalmak, bazıları için katlanılamaz bir duruma dönüşebiliyor. Bu durumda olan Bornovalıların da yanındayız. Açtığımız misafir evlerinin, bu dönemde yaşanan sıkıntıyı azaltmaya katkı koyacağını düşünüyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
31°
parçalı az bulutlu
banner202