Belediye Meclisi'nin tarihi ve kültürel toplantısı

İzmir'de bulunan tarihi ve kültürel zenginliklere dikkat çekmek amacıyla, Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı agorada yapıldı.

BELEDİYE 17.08.2019, 10:34 17.08.2019, 13:34 Tarık Kamanlı
Belediye Meclisi'nin tarihi ve kültürel toplantısı

İzmir kentinin tarihi, kültürel ve turistik zenginliklerine dikkat çekmek ve bunun yanında iki bin yıllık tarihini tanıtmak amacıyla Smyrna(İzmir) Agorasın'da düzenlediği toplantıya büyük bir ilgi gerçekleşti. Şehir merkezlerinde ki en büyük agoralardan olan Smyrana agorasında, ikinci kez bir toplantı gerçekleşiyor. Romalılar döneminde birçok önemli toplantılara şahit olsada, en son 2017 yılında toplantı yapıldı. Smyrna Agorasında Romalılardan kalma birçok eser bulunuyor.

Antik Tiyatro için çalışmalar sürüyor!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer; gerçekleştirdikleri bu tarihi toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. İzmir'in tarihi ve kültürel değerlerinin korunması ve ortaya çıkarılması için Belediye olarak gerekli çabayı göstereceklerini belirterek; “Smyrna Antik Tiyatrosu kazılarının hızlanması için de Meclis’e bir önerge getirmiştik. Karar komisyonumuzdan çıktıktan sonra çalışmaları hızlandırarak, Smyrna Antık Tiyatrosu’nun da ortaya çıkarılmasını sağlayacağız. Toplandığımız bu noktayı hep beraber hissetmemizi istiyorum. Agora ve antik tiyatro bu kentin kimliğine ve kimliğinin bilinirliğine çok büyük katkı yapacak” şeklinde konuştu.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise; Tunç Soyer'in tarihe olan ilgisinden dolayı İzmir'de gerçekleşen tarihi ve kültürel çalışmaların verimli ve hızlı gerçekleştiğini söyleyerek, kazı çalışmaları ile birlikte birçok önemli değerinde şehrimize kazandırılacağına inandığını söyledi.

Yorumlar (0)
17°
açık