Bayraklı'da basın özgürlüğü anlatıldı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlediği panelde basın dünyasının 3 önemli ismini ağırlayan Bayraklı Belediyesi,büyük takdir topladı. Birgün Gazetesi yazarı Barış İnce’nin moderatörlüğünü yaptığı panelde, Metastaz, Mahrem ve Sızıntı kitaplarının yazarları Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan, Türkiye’de basının geldiği durumu ve ülke gündemini değerlendirdi.

BELEDİYE 11.01.2020, 10:19
Bayraklı'da basın özgürlüğü anlatıldı

Bayraklı Belediyesi'nin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlediği panele 3 önemli isim katıldı. Osmangazi Hizmet Binası’nda düzenlenen paneli Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ve Muharip Gaziler Derneği üyelerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş izledi. İzmir halkı panele yoğun katılım gösterdi. Panelin moderatörlüğünü yapan aynı zamanda ‘Çelişki’ kitabının yazarı Barış İnce, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, patronların ya da iktidarın ‘gazeteleri kapatırız, bunları size yazdırtmayız’ korkutmalarına karşı, gazetecilerin ‘biz çalışırız, gerekirse kendi gazetemizi, haber sitemizi kurarız’ iradesinin bir sonucudur” diyerek Türkiye’de gazetecilik yapmanın zor olduğunun altını çizdi. İnce,”Tarikat ve cemaatlerin hukuktan, sağlık ve eğitime kadar her alana sızdı. Basında da bunun örnekleri var” dedi.

Basın özgürlüğünü temel özgürlüklerden ayrı tutmak düşünülemez”
Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu “Gazeteciliği, toplumun içinde suçla mücadele eden, yolsuzluklarla, hukuksuzluklarla mücadele eden bir aydın faaliyetine dönüştürebilirsiniz. Türkiye’de basın özgürlüğü tartışılıyor. Ama basın özgürlüğünü temel özgürlüklerden ayrı tutmak düşünülemez. Temel özgürlükler yoksa basın özgürlüğü de yoktur. Bu nedenle, ancak toplumsal bir mücadelenin parçası olursa basın özgürlüğünün bir anlamı olur.” Diyerek Uğur Mumcu örneğini verdi.
Terkoğlu,” gazetelerin tirajı ya da sayısının basının geldiği noktayı açıklamaya yetmeyeceğini vurgulayarak, “Asıl mesele, siz bu yayınlarda hukuksuzluklardan, devletin içindeki çetelerden bahsedebiliyor musunuz? Suça bulaşanlar, bunları yazıp çizen, araştıranlardan kurtulmaya çalışırlar. Bunları yazan gazeteci, karşısında bu suçu işleyen yapıyı buluyor. O yüzden toplumun arınmasında, arınması için mücadele edenlerle buna karşı çıkanlar arasında nerede durduğunuz çok önemli” ifadelerini kullandı.
Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ise kitaplarında ele aldıkları devlet içindeki cemaat, tarikat yapılanmalarına dikkat çekti. Yazdıkları nedeniyle kendilerini cezaevinde bulduklarını söyleyen Pehlivan, “Bize soruyarlar, ‘korkmuyor musunuz’ diye. Korkmak çok insani bir duygu. Mesele o korku duvarını aşabilmektir. Gazetecilik, gerçeği bulma yolunda bir anlamda ateşe girmektir. Gerekirse ölümleri göze almaktır” dedi,
Konuşmaların ardından Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, gazetecilere çiçek ve plaket sundu. Muharip Gaziler Derneği Başkanı Halil Taşçı da kısa süre önce yayınladıkları “Gazilerden Anılarla Kıbrıs” kitabını gazetecilere hediye etti. Barış İnce, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan ayrıca katılımcılar için kitaplarını imzaladı.

Yorumlar (0)
23°
açık