Bayraklı'da barışın huzuru

Bayraklı Belediyesi Kültür Müdürlüğü katkılarıyla 1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle günün anlam ve önemine yönelik etkinlikler organize edildi

Bayraklı'da barışın huzuru

Down sendromlu bireylerin yanında, belediye kursiyerleri ile Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ın da katılımlarıyla gerçekleştirilen program renkli anlara sahne oldu. Etkinlikte konuşan Başkan Sandal, "Barışın bir tek koşulu, ilk önce insan olabilmeyi başarmaktır" ifadelerini kullandı.

 Bayraklı Belediyesi İsmet İnönü Kültür Merkezi'n düzenlenen kutlama programında öğrenciler ilk önce ellerini çeşitli renklerle boyadıktan sonra, kültür merkezi binasının duvarlarını elleriyle yaptıkları baskılarla renklendirdi. Başkan Sandal ise duvarda yer alan Nazım Hikmet'in 'Dünyayı verelim çocuklara' eserinin ilk mısrası olan "Dünyayı verelim çocuklara, hiç değilse bir günlüğüne" yazısının hemen altına kendi elinin baskısını koyarak, çocukların mutluluklarına ortak oldu. Down sendromlu bireyler, belediye kursiyerleri, BAYSEM'de eğitim gören öğrenciler de Başkan Sandal'la beraber kültür merkezi duvarını boydan boya rengarenk el baskılarıyla kuşattı. Etkinlikte Bayraklı Belediye Tiyatrosu öğrencileri, eğitmenleri Kerem Yalçın yönetimiyle özellikle tiyatroya farklı bir boyut kazandıran Bertolt Brecht'in eserlerinden esinlenen kısa bir temsil sergiledi. İşçi sınıfının bakış açısından aktarılan barış ana temalı skeç performansı, seyircilerin büyük beğenisini kazandı. Skeç sonrası Başkan Sandal, bütün öğrenciler ve emeği geçen herkese beraber günün hatırası olarak barış güvercinleri uçurdu.

Tek şart, vicdanlı insan olabilmek

Çocuklara barışın, vicdan ile ahlak konusu olduğunu söyleyen Başkan Sandal, "Bugünün teması barış. Asıl olarak, barış yalnızca işçiyle emekçi sınıfındaki insanların sırtında taşıdığı bir konu değil. Ahlakınızla, vicdanınızla, tavrınızla eğer bir konumdaysanız ve eğer, bir diğer insanın hakkına, hukukuna da saygı gösteriyorsanız ve bunu çok daha büyük seviyede bir araya getiriyorsanız; zaten barışın tohumlarını serpmiş olursunuz. Barışın bir tek koşulu; ilk önce insan olabilmektir. Aklıyla, tavrıyla, yüreğiyle insan olmaktır" şeklide konuştu.

Yorumlar (0)
-1°
açık