Başkan Kılıç : “Basın özgür olmadıkça demokrasiden bahsedemeyiz”

Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü özel bir mesajla kutlayarak, “Halkın haber alma özgürlüğü, demokratik bir ülkenin temel harcıdır” dedi. Başkan Kılıç, bugün her zamankinden daha çok basın özgürlüğüne ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

BELEDİYE 10.01.2020, 10:56 10.01.2020, 11:02
Başkan Kılıç : “Basın özgür olmadıkça demokrasiden bahsedemeyiz”

Gazetecilik mesleğini aktif icra edenleri onurlandırmak için kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü, Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç da unutmadı. Kılıç, “Türkiye basın özgürlüğü konusunda hala istenen düzeyde değil. Gazetecilik bir yandan dijital teknolojilerle çağ atlarken, mevcut hukuki uygulamalarla da çağların gerisine taşınabiliyor. Bu çelişkiye rağmen mesleğini ifa etmeye devam eden, kalemini onurla kullanan ve gerçekleri yazmaya devam eden gazeteci dostlarımızın gününü kutluyorum” diyerek halkın haber alma özgürlüğünün demokratik bir ülkenin temel harcı olduğunu belirtti.

Çalışan Gazeteciler Günü’nün işsiz gazetecilere de değinen Kılıç, “Bir yandan işsizlik baskısı diğer yandan sansür mekanizması ile uğraşan basın özgür olmadıkça bizler de demokrasiden bahsedemeyiz. Böylesi acı bir tablo içindeyken aydınlık günlere ulaşmamız ancak zorlu koşullar altında pes etmeden halka haber ulaştırmak için mücadele eden gazetecilerin özgürlüğüne kavuşmalarıyla mümkün olacaktır.  Bu duygularla, çalışan, çalışamayan yüreği gazetecilik meslek aşkıyla atan tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi.

Yorumlar (0)
31°
açık