Başkan İduğ gazetecileri için deklanşöre bastı

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde  Siyaset, Toplum ve Teknoloji Işığında Değişen Gazetecilik” konulu sergi ve panelde gazetecilerle bir araya geldi.

BELEDİYE 11.01.2020, 11:14 11.01.2020, 11:35
Başkan İduğ gazetecileri için deklanşöre bastı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında gazetecilerle bir araya gelen Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, gazeteciler için fotoğraf çekti. 1950 yılından bugüne 10 Ocak tarihinde yayınlanan gazetelerin ilk sayfalarının yer aldığı sergi açılışı sonrasında, gazetecilerle birlikte pasta kesen Başkan İduğ, “Bugün, ben sizin fotoğrafınızı çekeyim” diyerek, günün anısına deklanşöre bastı.  Bornova Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele Başkan İduğ, 2018-2019 yılından bu yana 181 gazetecinin yargılandığının altını çizerek doğru, tarafsız ve ilkeli bir gazeteciliğin özlemle beklendiğini belirtti. Mustafa İduğ, “Bu gazetecilerin 91’i tutuklu, 59’u ise 200 yılla yargılanıyor. Bu çok üzücü bir durum. Bugün gelinen nokta hepimizi derinden yaralıyor” dedi.  İzmir Milletvekili Gazeteci Atilla Sertel’in açılışını yaptığı panele, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Atabek ve Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner panalist olarak katıldı.  Türkiye’de gazeteci olmak ve teknolojinin gazetecilikte etkileri gibi konuların ele alındığı panelde yerel medyanın önemine dikkat çekildi. Türkiye’de işsizlik sıralamasında 2. sıradaki sektörün gazetecilik olduğunu söyleyen Misket Dikmen, Türkiyenin bugünkü durumunu ve basının geldiği noktayı anlatarak, yerel medyanın önemine vurgu yaptı. Gazeteciliğin aslında yerel olduğunu söyleyen Ümit Atabek , 2019 yılında 13 bin 575 gencin İletişim fakültelerine girdiğini ifade ederek, hersene 10 bin civarı mezun olduğunu ve şu anda 58 bin 978 iletişim fakültesi öğrencisi bulunduğunu anlattı. Gazetecilerin işsizlik oranının yüksek olduğunu ifade eden Halil İbrahim Hüner ise yerel medyaya sahip çıkılması gerektiğini belirterek “Herkesin her gün gazete alarak  destek olabilir” dedi.

Yerel Basın güçlenmeli

Yerel basının güçlendirilmesi gerektiğini belirten Atilla Sertel, Türkiye’deki medyanın bugünkü durumunu anlatarak, “100’ün üzerinde gazetenin kapandığı veya gazetelerin sayfa sayısının azaltıldığı bu dönemde bizim sesimiz olacak olan yerel medyaya sahip çıkılmalı. Onların güçlenmesi için sadece belediyeler değil, ticaret odaları, STK’lar, sanayi odası, siyasetçiler, valilik, kaymakamlık hepsi yapmalı”dedi.

Yorumlar (0)
23°
açık