AK Partili Boztepe'den Büyükşehire Tepki!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Büfeciler ve Kantinciler Esnaf Odası arasında imzalanacak protokolün yürürlüğe girmeden kent genelinde farklı yerlere büfe konulup satış yapılmaya başlanmasına AK Parti’den tepki geldi. Büyükşehir Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi Hüsnü Boztepe, “Ortak hizmet protokolünü ranta dönüştüren zihniyet meclisin iradesine saygısızlık etmiştir. Neyi kimden kaçırıyorsunuz? Bu yapılan usulsüzdür, yanlıştan dönün” dedi.

BELEDİYE 23.07.2020, 11:35 Ecem Atabay
AK Partili Boztepe'den Büyükşehire Tepki!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz ayı meclis gündemine gelen ve ihtisas komisyonlarına sevk edilen İzmir Büfeciler ve Kantinciler Esnaf Odası arasında imzalanacak ortak hizmet protokolüne AK Parti tepki gösterdi. Mecliste kabul edilmeden çalışmalara başlamasının kabul edilemez olduğunu anlatan Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Üyesi Hüsnü Boztepe işlemi usulsüzlük olarak değerlendirdi.

Boztepe şunları söyledi:

“Oda ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanacak olan ortak hizmet protokolüne göre Halkapınar Metrosu Aktarma Merkezi’ne iki adet, Stadyum Metro Alanı’na bir adet büfe konulması planlanmıştır. Odaya ise bunların karşılığında elde edeceği gelirden sadece 18 adet akülü tekerlekli sandalye alması ve çalışacak kişilerden birisinin engelli vatandaşlarımızdan istihdam edilmesi şartı getirilmiştir.

Ne yazık ki meclis gündemine gelen fakat onaylanmayan karar seçilmiş meclisin iradesi yok sayılarak uygulamaya geçirilmiştir. Henüz komisyonlarda bile tartışılmadan Halkapınar’da en yoğun insan trafiğinin olduğu bölgeye kaçak yollardan büfe konulmuş satışlar başlamıştır. Fatura ve fişin verilmediği, yazar kasanın dahi bulunmadığı ruhsatsız kaçak yapı sayesinde birilerinin cebi dolmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sınırlarında farklı yerlerde bulunan büfelerin geçmişe dönüldüğünde ne zaman kaldırıldığı apaçık ve ortadadır. Önceki dönem başkanlardan Yüksel Çakmur döneminde gösterilen irade merhum Ahmet Piriştina ve Aziz Kocaoğlu dönemlerinde de kararlılıkla sürdürülmüştür.

Bugün gelinen noktada bir esnaf teşkilatı bünyesinde bulunan oda ruhsatsız, kayıtsız, kaçak ve usulsüz yollardan kurduğu büfeler sayesinde yine aidat aldığı, üyelik ücreti aldığı kendi esnafıyla haksız rekabete girmiştir. Bu durumun oda yönetimi eliyle gerçekleştiriliyor olması üzüntü vericidir. Soruyorum; bu durumdan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sayın Zekeriya Mutlu’nun haberi var mıdır? Esnafın arkasından dolaşılarak yapılan bu işlemi onaylamakta mıdır? Kendi bünyesinde bulunan bir oda başkanının Büyükşehir ile kanun dışı ilişkiye girmesini kabul etmekte midir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin henüz hiçbir siyasi karar alma organı tarafından onaylanmayan  bu büfeler aynı zamanda kent genelinde estetik ve imar kirliliğine neden olmaktadır. Elektrik ve su gibi temel ihtiyaçların temini için belediye bürokratlarına baskı yapıldığını biliyoruz. Derhal bu yanlıştan vazgeçin. Kimden neyi kaçırıyorsunuz? Engelli vatandaşlarımızın ve kadınlarımızın adını kullanarak birileri tarafından hazırlanan ısmarlama protokol kabul edilemez. Hizmeti değil rantı düşünenlerin bu kente vereceği şey zarardan başka bir şey değildir. Derhal bu işlemi durdurun”

Yorumlar (0)
25°
açık
banner202