9 Eylül'de Konak yine fark yarattı

İzmir Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, 9 Eylül coşkusunu 88. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda 9 Eylül coşkusunu İzmirlilere yaşattı.Başkan Batur, belediyenin standını ziyaret eden herkese birer Türk Bayrağı hediye etti.

9 Eylül'de Konak yine fark yarattı

İzmir'de erken saatlerde başlayan 9 Eylül kutlamalarına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir’in kurtuluşunun coşkusunu akşam saatlerinde de fuara taşıdı. Konak Belediyesi'nin 88. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda açtığı standında yurttaşlarla bir araya gelen Başkan Batur, ziyaretçilere tek tek Türk Bayrağı dağıttı.

İzmir'deki zafer coşkusunu şehrin farklı noktalarından gelen hemşehrileriyle paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyleyen Başkan Abdül Batur, 9 Eylül tarihinin Konak için de özel bir anlamı olduğunu vurguladı. Konak’ın işgal edildiği gün Milli Mücadele’yi ateşlediğini, işgal sonlandırıldığında bir ulusun bağımsızlığını da ilan ettiğine dikkat çekti.


Konak Belediye Başkanı Abdül Batur yaptığı konuşmada şunları söyledi:


Düşman askerine ilk kuruşunu atarak bir ulusun direnişini ateşleyen Hasan Tahsin ve daha nice kahramanı bağrında taşıyan Konak, bir memleketin zafere kavuştuğu şehirdir. 9 Eylül’de şehre giren süvarileri kendi diktiği bayrakla karşılayan, cesur insanların yaşadığı yerdir. Bizim memleket sevdası taşıyan rüzgârımızda şanlı bayrağımız bir başka dalgalanır. Bugün burada, standımızı ziyaret eden hemşehrilerime bayrağımızı hediye etmekten, bu nedenle ayrı bir gurur duyuyorum. 9 Eylül tarihimize yazılı önemli bir gün değildir sadece; yeniden var oluşumuzun ve özgürlüğümüzün türküsüdür. İşte biz o türküyü sonsuza kadar söylemeye devam edeceğiz.

 
Vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaşan Başkan Abdül Batur’a, 9 Eylül temalı canlı heykel performanslarını gerçekleştiren sanatçılar da eşlik etti.Gösteri sanatçıları saat 18.00’den 21.00’e kadar Kemeraltı Sokağı’nda performanslarını sergiliyor.Gösteri sanatçılarının ilk canlı heykel performansı, 88. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın (İEF) açıldığı 6 Eylül’de gerçekleştirildi. Kadın cinayetlerine dikkat çekilen performansta, eski eşi tarafından çocuğunun gözleri önünde katledilen Emine Bulut ile kızı canlandırıldı. Performansta sanatçılara Başkan Batur’un, “ O çığlıkları unutmayacağız! Eşit ve özgür bir dünya için çalışacağız. Şiddete karşı sessiz kalmayacağız” yazılı mesajı eşlik etti. Gösteriler fuar boyunca devam edecek.

Yorumlar (0)
-1°
açık